Mest-i Aşk Filminin Konusu Ve Oyuncuları

Bu yazıda sizlere Mest-i Aşk filminden bahsedeceğiz. Konusu nedir ve oyuncu kadrosunda kimler bulunuyor?Vizyon tarihi ne zaman? Gibi konulara değineceğiz.

Oyuncu kadrosunda İbrahim Çelikkol, Selma Ergeç, Hande Erçel, Bensu Soral,Boran Kuzum ve Burak Tozkoparan gibi yıldız isimlerin de yer aldığı
‘Mest-i Aşk’, daha gösterime girmeden çok konuşulan bir film haline geldi. Hande Erçel’in ilk defa bir sinema filminde yer alacak olması da filme olan ilgiyi arttırmakta.

İran Sineması’nın dünyaca ünlü yönetmenlerinden Hassan Fathi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Türk-İran ortak yapımı ‘Mest-i Aşk’ filminde iki farklı milletten oyuncular bulunuyor. İran sinemasının önemli oyuncularından Hesam Manzour, Parsa Pirouzfar ve Cannes Film Festivali’nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan
Shahab Hosseini filmde yer alıyor.

Parsa Pirouzfar Mevlana’yı, Shahab Hosseini ise Şemsi canlandıracak.
Filmde tarihin çok ötesinden beri, Dünya’nın her yerinden seveni, düşüncelerinin hayranı olan, aşkı en saf ve en evrensel boyutta
anlatan Mevlana’nın hayat hikayesi konu ediliyor.
Mest-i Aşk’ta, Mevlana’nın, fikirlerinin bütünleştiricisi olan Şems ile arkadaşlığı da izleyiciye aktarılacak.

Filmin genel hikayesi şu şekilde;


Kimya Hatun 18 yaşındadır ve çocuk yaşta annesiz ve babasız kaldığından Mevlana ve Kerra Hatun tarafından evlat edinilmiştir. Kimya Hatun Mevlana’nın öğretisine gönül vermiş, maneviyat yönünden güçlü bir kadındır. Mevlana hayatta en çok sevdiği iki kişi olan Kimya Hatun ile Şemsi bir araya getirmek ister.Kimya Hatun sorgusuz sualsiz Şems ile evlenmeyi kabul eder. Şems’i tanıdıkça gönlünün büyüklüğünü, maneviyatının ne kadar yüksek olduğunu ve birçok delikanlıdan daha cesur yapıda olduğunu anladıkça aşkı daha da büyür. Güzeller güzeli Kimya, Şems ile evlenir fakat evliliklerinin ardından kısa bir süre sonra Şems vefat eder.

Filmde Mevlana’nın küçük oğlu Alaeddin Çelebi’yi Boran Kuzum, üvey kızı olan Kimya Hatun’u Hande Erçel canlandırıyor. İbrahim Çelikkol ise devletine, milletine ve geleneklerine bağlı bir komutan olan İskender Bey karakterine hayat veriyor. Hz. Mevlana ile tanıştıktan sonra İrfani aşk yolunda büyük çelişkiler yaşayan İskender, aslında en büyük savaşı kendi ile vermektedir.

Peki Bensu Soral nasıl bir rolle izleyici karşısına çıkacak onu da hemen aktarayım. Bensu Soral Meryem karakterine hayat verecek.
Meryem, genç bir kadının hayatında yaşayabileceği birçok kötülüğü peş peşe yaşamış, birçok genç kadının simgesidir. Meryem aşk,hasret,ihanet,onur ve namus kavramlarını simgeleyecek.
Bensu Soral’ın Meryem karakterinin hayatındaki tüm evrelerini yüksek bir performansla canlandırdığı söyleniyor. Filmle ilgili yapılan birçok haberde Bensu Soral’ın müthiş oyunculuk performansıyla sinemaseverlerin kalplerinde ve ruhlarında Mest-i Aşk filmi ile derin izler bırakacağına vurgu yapılmakta.

Filmdeki diğer bir oyuncu da Selma Ergeç. Selma Ergeç Mevlana’nın eşi Kerra Hatun’u canlandırıyor. Mevlana’nın 22 yaşındaki büyük oğlu Sultan Velid karakterine ise Burak Tozkoparan hayat veriyor. Sultan velid babasının ruhen ve suretten kopyası gibidir. İnsan ilişkilerinde sertlikten uzak, uzlaşmacı ve sevgi dolu, sohbetlerinde babasının yanından ayrılmayan, görenleri şaşırtacak kadar bir benzerlikle babasının izinde olmuştur.

Yapımcılığını ENG Yapım Medya ve Simarya Film’in üstlendiği, Senaryosunu Hasan Fathi ve Farhad Tohidi’nin yazdığı Mesti Aşk Filmi 2020 bitmeden vizyonda olacak.