Dizi Haberleri

YouTube Üzerinden Yayınlanan İnternet Dizisi Çamurova Hakkında Bilgiler

Merhabalar. İnternette yayınlanan dizilerle ilgili kanun tartışmaları günümüzde devam ederken bir taraftan da internet dizileri bölümlerini yayınlamaya devam ediyor. Bu dizilerden birisi de Çamurova dizisi. Bu yazımızda sizlere Çamurova dizisinden bahsedeceğiz.


Ülkemiz gerçekten dizi alanında ve televizyonculuk alanında gelişmiş bir ülke. Ancak bu günlerde bu alanla ilgili yaşadığımız durumun özeti şu.
Televizyonlar ve Youtuberlar savaşı diyebileceğimiz bir savaşın ortasındayız ve bu savaşta aslında televizyon kanalları önde görünse de bu kesinlikle değişecek. Bir de şöyle bir durum var. Tv ünlüleri YouTube’da kanal açıp videolar paylaşıyor ve Youtuber olmaya çalışıyor. Youtuberlar ise televizyonlara çıkmaya çalışıyor. Bana sorarsanız doğru hareket eden şu anda TV ünlüleri ve YouTuberlar ellerindeki şeylerin değerinin farkında değil.

Neyse konumuza Çamurova dizisine geçelim. Çamurova dizisinin ilk bölümleri bir süre önce yayınlandı ve halen yayınlanmaya devam ediyor.
Genellikle 20 dakikayı geçmeyen bölümler halinde Youtube’da yayınlanmakta. Yayınlandığı kanalın ismi Mağara Yapım.

Diziyi Kocaeli’de Radyo Televizyon Bölümü’nde üniversite eğitimine devam eden Murat Kaya ve arkadaşları çekiyor. Gördükleri ilgi sonrasında yaptıkları çalışmayı da geliştirmeye başlamışlar. Küçük yaştan beri sokaklarda hurda toplayarak geçimini sağlayan ve şu anda da geri dönüşüm işi yapan ağabeyi Rıdvan Kaya ile birlikte geri dönüşüm işi yapan insanların hayat hikayelerini senaryolaştırıp bir YouTube dizisi haline getirmeyi başarmışlar.

Dizinin ana oyuncu kadrosu yaklaşık 15 kişiden oluşmakta. Kocaeli’nin Gebze, Darıca ve Çayırova ilçelerinde çekimleri yapılıyor. Murat Kaya’nın abisi gibi geri dönüşüm işi ile uğraşanların yanı sıra farklı meslekten insanlar da oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Çamurova dizisinde reflektör için hurda malzemeler de kullanılmış. Dizide kullanılan efektler de yine hurdadan toplanan malzemelerle oyuncuların çabasıyla yapılmış. Dizinin konusu tamamen gerçek hayattan alınıyor. Rıdvan Kaya’nın ve arkadaşlarının yaşadıklarından kesitler var ve çatışma sahneleri de görmek mümkün.

Dizilerin dijital platformlara kaydığının farkındalar ve amaçları dijital yayın yapan platformlarda yer bulabilmek. Bu şekilde YouTube’de dizi çeken ve çekmeyi hedefleyen başka arkadaşlarımız da yorum kısmından bizlere ulaşırsa çok seviniriz. Onların dizilerinden de bahsetmek isteriz.
Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Görüşmek üzere…