Dizi Haberleri

Türkiye’de Dizi Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de dizi sektörü hem ülkemizde hem de tüm dünyada bir hayli önemli bir yere gelmiştir. Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde Türk dizileri izleniyor. Bu durum hem ülkemizin tanınırlığının artması açısından, hem oyuncularımızın tanınması açısından hem de kültür ekonomisini canlı tutmak adına büyük bir fırsattır.

Dizi Sektörü Her Geçen Gün Hızla Büyüyor!

Ortadoğu, Çin, Ukrayna, Pakistan, Türki Cumhuriyetleri, Rusya ve Balkanlar başta olmak üzere 2013 yılında bu yana büyük yatırımlar haline dönüşen dizi sektörümüz yetmişten fazla ülkede yayınlanarak büyük bir ekonomik yatırımı da beraberinde getirmiştir.
İletişimin yön değiştirdiği artık herkesin farklı platformlarda farklı dillerde ulaşabildikleri dizi ve sinema kültürü Uydu teknolojileri sayesinde günden güne büyümektedir. Tabi internet bunun en büyük ayaklarından biridir.

Dizilerde; aşk, sevgi, ahlaki kavgalar, kişisel konular, aile hayatları, ekonomi, fakirlik, zenginlik, siyaset, mafya, psikoloji gibi konular ele alınırken günden güne kitlesini büyüten bir noktaya ulaşmıştır.
Ayrıca dizileri izleyenleler o yöreye yada ülkeye ait; mutfak kültürü, insanların nasıl giyindikleri, nasıl konuştukları, o kültüre ait aile değerler, kadın erkek ilişkileri, eğitim, sağlık, mimari özellikleri, yapıları, tarihi eserleri, gelenek görenekleri ve dinleri hakkında önemli bilgilere de hakim olurlar. Bu kültürel aktarım en hızlı diziler ve görsel sanatlar sayesinde olmuştur.

Dizi Sektörü İstihdama Büyük Katkı Sağlıyor

Dizi sektörü bir çok insan istihdam sağlarken, uzun saatler çalışmak zorunda olmaları bu sektörün önemli sorunlarından biridir. Dizilerdeki oyunların her zaman genç, güzel ve bakımlı olmak zorunda olmaları da farklı bir sosyolojik durumu ortaya çıkarmaktadır.
Dizilerdeki yaşamlara özenen nesillerin mutlu olmalarını düşünmek çok doğru olmaz. Çünkü diziler herkesin yaşamak istediği hayali bizlere satar.
Bu sunni durum insanları psikolojik dünyasına iyi geldiği sürece diziler devam edecektir. Tabi dizileri izlemenin tek sebebi bu değildir.
Gurbette yaşayan insanlar, başka kültürleri merak edenler, doğup büyüdüğü yerden ayrılanlar, göçmenler, tanıdık yüzler arayanlar, ülke hasreti memleket hasreti çekenler ve buna bağlı sebepler dizilerin izlenmesini artırırken bir yandan da diziler köprü görevi görmektedir.
Bir başka araştırmaya göre insanlar; rutin, heyecanını kaybetmiş ve duygusuzluğa doğru giden hayatının içindeki o heyecanı dizide bulma umudu yüksek olduğundan dizi izlemekten asla vazgeçmeyeceklerdir.

Hayali kahramanlara üzülmek, onlarla sevinmek, onlarla gülmek, kendine dersler çıkartmak ve bunun gibi birçok psikolojik özdeşleştirme elbette sosyolog, psikolog ve toplum mühendislerinin konusudur.
Dizilerde birçok insan görev alır ortalama bir dizi de çalışan sayısı yüz kişiyi geçer. Saatler ve günler süren çalışmalar sonucunda önemli bir reklam pastası dağıtılırken en yüksek ücreti oyuncular alır. Tabi yapımcıdan ve kanallardan sonraki çalışan kesimden bahsediyoruz.
Büyük sorumluluk oyuncuya yüklense de ve en büyük parayı onlar alsa da bir setin; kuaföründen, sanat asistanına, kostümünden, kurgusuna, rejisinden, kameramanına kadar herkes çok önemlidir ve çok değerlidir.
Hal böyle olunca dizinin esas can damarları kamera önündeki oyunculara büyük paralar ödeniyor ama çoğu yerde çok fazla ücretlerden bahsediliyor.

Dizi Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor? Türk Dizi Oyuncularının Bölüm Başı Ücretleri

Türkiye’de on yıl içinde sürekli oyuncu yetişmesi ve yeni gelenlerin ücretinin düşük olması diğer oyunculara teklif gitmemesine sebep olurken, emektar oyuncuların daha az almasına hatta projelerde artık görülmemelerine neden olmuştur.
Bu konuda hakları yenilen oyuncular ve yeni yetişen oyuncular arasında çatışma vardır. Siz de fark etmişsinizdir bir bakıyorsunuz milyonlarca fanları var bir bakıyorsunuz kaybolmuşlar. İşte bu kaybolmalarının en büyük sebepleri dizi sektöründeki adaletsiz dağılımdır.
O yüzden her yerde yazan haftalık şu kadar alıyor yazılarına itimat etmemenizi öneririz. Biz sizler için uygulayıcı yapımcıdan en doğru bilgileri topladık.
Dizi sektöründe kim ne kadar kazanıyor listesinde yer alan oyuncuları görmek için aşağıdaki videoya ya da galeriye göz atabilirsiniz.

Kaynak: Abba Yapım

Dizi Oyuncuları Kazançları