Haberler

Oyuncak Avı YouTube Kanalı Enes Batur’u Geçti! Olayın İç Yüzü Nedir? Analiz Ettik!

Merhabalar. Bu yazımızda sizlere YouTube Türkiye’nin zirvesinde yaşanan değişimle ilgili bilgiler verip konuyu analiz edeceğiz.

Enes Batur artık Türkiye’nin en büyük 1. bireysel kanalı değil. Oyuncak Avı isimli çocuk kanalı zirveye yerleşti. Peki nasıl oldu da bir anda böyle bir değişim oldu? Olayın iç yüzü nedir? Tüm yönleriyle analiz edip yazımızda sizlere aktaracağız.

İşte YouTube Zirvesindeki Değişimin İç Yüzü

Bildiğiniz üzere YouTube’de bir çok büyük kanal var ve bu kanallar her daim bir yarış içerisinde. Bu yarış beğeni sayılarında, yorumlarda ve izlenme rakamlarında olduğu gibi aynı zamanda abone sayılarında da hız kesmeden devam ediyor.

Son günlerde bildiğiniz üzere Enes Batur hem çektiği videolarla, hem izlenme sayıları ile, hem de abone sayısı ile sayısız kez haber oldu.
Türkiye’nin en büyük bireysel kanalı haline gelmesindeki en büyük sebeplerin başında özellikle son zamanlarda yaptığı şarkıların da etkisi büyük oldu. Çünkü YouTube’de en çok izlenme müzik kategorisinden gelmekte. YouTube kanalının haricinde de Enes Batur’un filmlerinin de olması yine aynı şekilde Enes Batur’un tanınırlığını oldukça arttırdı.
Bir de tabi Türkiye’deki en büyük bireysel kanal haline gelmesi ona ekstradan bir avantaj da sağladı. Çünkü sadece ‘en büyük kanal buymuş’ diye merak edip kanalını ziyaret eden bir çok kişi olduğu kesin.

Ancak Nisan ayı itibarı ile Enes Batur’un artık en büyük kanal olmadığı haberleri yayınlandı. Oyuncak Avı isimli çocuk kanalının 14 milyon 200 bin abone sayısına ulaşarak 12 Milyon 700 bin abone sayısı olan Enes Batur’u tahtından ettiği söylendi.

Oyuncak Avı Çocuk Kanalı 14 milyon 200 bin abone sayısına ulaştı

Oyuncak Avı Çocuk Kanalı 14 milyon 200 bin abone sayısına ulaştı

Peki bu haberler neden söz konusu kanal 13 milyon olduğunda ortaya çıkmadı derseniz, çünkü Oyuncak Avı kanalının abone sayısı Ocak 2019 tarihinden itibaren gizliydi ve 16 Nisan 2020’de kanalın abone sayısı herkese açık hale getirildi. Bu yüzden abone sayısı birden ortaya çıktı ama her yerde söylendiği gibi ‘bir anda yaşanan, muazzam bir abone artışı oldu’ tespitini yapabilmek mümkün değil. Evet bir abone artışı söz konusu ama bu abone artışının bir anda olduğu tespitini abone sayısı verisi herkese açık değilken yapmak mümkün değil. Zaten Social Blade sitesinden Oyuncak Avı kanalının izlenme sayılarına bakıldığında inişli çıkışlı olmayan düzenli rakamlarda izlendiğini görebilmek mümkün.

Oyuncak Avı kanalının izlenme sayıları inişli çıkışlı değil

Oyuncak Avı kanalının izlenme sayıları inişli çıkışlı değil

Ancak tam bu noktada bazı sorular sorulması ve bazı tespitlerin doğru olup olmadığına bakılması gerekiyor. Burada tabi yorum sizin, olayı sizlerin önüne dökelim.

Birinci soru şu. Bir çocuk kanalının bu denli abone sayısına doğal yollarla şu anda ulaşması mümkün mü?


Ters açıdan bakarak bu sorunun cevabını hemen verelim. Hiçbir kanala 8 milyon bot abone atamazsınız. Varsayalım ki bir şekilde başarıp attınız. Bunu YouTube zaten fark eder. Hatırlarsanız Salih Reis’in Dünyası diye bir kanal vardı. O kanal da benzer şekilde çok aboneye sahip olmuştu ama sonrasında kapatıldı. Eğer bir şekilde bu bot abone atma olayı başarılmışsa zaten kanalı önümüzdeki günlerde görmeyiz. Ancak durum doğal olduğu takdirde YouTube hiçbir müdahalede bulunmaz.

Oyuncak Avı YouTube kanalı Social Blade Sayfası

Oyuncak Avı YouTube kanalı Social Blade Sayfası

İkinci soru ise şu. Peki Oyuncak Avı kanalının bu izlenme sayıları ile bu abone sayısına ulaşması mümkün mü?

Evet mümkün ama biraz açıkçası normal seyire bakıldığında bu biraz tuhaf. Çünkü Enes Batur’un kanalı daha fazla izlenirken Oyuncak Avı kanalının onu geçmesi sadece tuhaf. Mümkün ama tuhaf.

Üçüncü soru ise şu. Madem Oyuncak Avı kanalının şu anda 14 milyon 200 bin abonesi var. Neden yeni attıkları bir video 1 günde 100 bine bile ulaşamıyor?

Oyuncak Avı kanalının yeni videosunun 24 saatlik izlenmesi 100 bine yakın

Oyuncak Avı kanalının yeni videosunun 24 saatlik izlenmesi 100 bine yakın

İşte en önemli noktaya şimdi geldik. Buraya kadar aslında çok fazla kesin yorumlar yapabilmek mümkün değildi. Yakın zamanda YouTube üzerinde COPPA yasası diye bir yasa devreye girdi. Bu yasa devreye girdiği andan itibaren çocuk kanalları her açıdan kısıtlandı. Videoların çok izlenmesini sağlayan neredeyse hiçbir özelliği artık kullanamıyorlar. En önemlisi de bildirim özelliği bu kanallarda artık mevcut değil. İşte bu yüzden zaten çocuk kanalları yeni bir video attığında videoları kolay kolay hızlı bir şekilde yükselemiyor. Üzerine bir de bu çocuk kanallarında artık bitiş ekranı ve kartlar özelliği kaldırıldı. Diyelim bir kanalın günde 1 milyon izlenen 10 videosu var. Bu videoların bitiş ekranına ve kartlarına başka bir videoyu koyduğunuzda o video da çok izleniyor. Bu özellik de haliyle kanalların can damarı. İşte bu can damarı artık çocuk kanallarında mevcut değil. Bu COPPA yasası çıktığından beri birçok çocuk kanalı resmen dibe vurdu. Hal böyleyken bir çocuk kanalının yükselişe geçip Türkiye’deki 1. bireysel kanal olabilmesi hayli ilginç. Üstelik videolarının çoğunun yoğun diss like almasına rağmen.

Çocuk kanallarındaki YouTube kısıtlamaları

Çocuk kanallarındaki YouTube kısıtlamaları

Dördüncü ve kimsenin aklına gelmeyen en önemli soru ise şu. 14 milyon 200 bin abone sayısına ulaşana kadar sürekli yükselen bir abone trafiği olan bir kanalın, abone sayısı neden 14 milyon 200 binde takılı kalır ve ilerlemeyi durdurur?

Enes Batur’un son ay oluşan verilerine baktığınızda abone sayısını 300 bin arttırdığını görebilirsiniz. Ancak Oyuncak Avı kanalında 1 aydır herhangi abone sayısı artışı görünmüyor. Açıkçası ileri zamanlarda da yüksek bir abone artışı olacak gibi de görünmüyor.

Enes Batur'un abone artışı sürüyor

Enes Batur’un abone artışı sürüyor

Beşinci soru ise şu. Gerçekten Oyuncak Avı kanalı Türkiye’nin en büyük bireysel kanalı mı oldu?

Şaşıracaksınız belki ama, cevap hayır.

Çünkü Oyuncak Avı kanalı her ne kadar dışarıdan Türkçe gibi görünse de resmi olarak ABD kanalıdır. Enes Batur’un kanalıysa resmen Türkiye kanalıdır.

Oyuncak Avı kanalı konum olarak Türkiye'de değildir

Oyuncak Avı kanalı konum olarak Türkiye’de değildir


Türkiye listesine baktığınızda Oyuncak Avı kanalının zirvede olmadığını ve global anlamda geçse de, Enes Batur’u Türkiye’de geçmediğini görebilirsiniz.

Türkiye YouTube kanallarında ilk 5

Türkiye YouTube kanallarında ilk 5

Durumu tüm yönleriyle analiz etmeye çalıştık. Elbette ki yorum sizin…

Not: Veriler yazının hazırlandığı an itibarı ile Social Blade verilerdir.

3 thoughts on “Oyuncak Avı YouTube Kanalı Enes Batur’u Geçti! Olayın İç Yüzü Nedir? Analiz Ettik!

  • Oyuncak avı dostu

    Merhaba nedeb oyuncak avı kanalına kendiniz sormuyorda kafanızdan uyduruyorsunuz ben Oyuncak Acı kanalının tüm analitiyine hakimim Coppa dan önce o kanala ayda 900bin abone geldiğine de şahit oldum bide kanalın total izlenmesine bi bakın bu da önemli bu kanal milyarlarca izlenme sildi ona rağmen ve coppa ya rağmen günlük 40 milyon izlemelerden 8milyonlara inmesine rağmen hala tahtını sarsamadılar kaldıki Enes yetişkin Oyuncak avı çocuk ve neden Enes ya da başkası çıkıp azını açmıyo çünkü Oyuncak Avı Organik bir kanal inanmayan kanala ulaşsın hatta yanlarına gidip baksın çok kibar insanlar emin olun sizi de davet ederler hayır demeZler

    • Zaten iletişime geçtik kendileri ile ve bu konuyla ilgili ikinci bir video çektim. Yazının içindeki videoyu dikkatle izleyin zaten videoda ben bot olmadığını söylüyorum şüpheli gibi görünse de durum öyle değil diyorum. Benim tek yanıldığım konu coppadan sonraki abone artışı hızı bunu da kendisi kanal sahibi bana izah etti. Ortada bir çocuk olduğu için ikinci bir video çekip gerekeni yaptım. O ikinci videoyu da kanalımdan izlemenizi tavsiye ederim. Zaten aile ile görüştüm bir sorun yok.

  • İsimsiz

    8 milyon bot atamaz, atsa bile youtube fark eder dediğin anda “Anti Enes Batur” kitlesinden olduğunu anladım. T Series vs Pewdiepie kapışmasında deli gibi bot ile kanallara abone yağdırdılar. Her gün 2 milyon abone falan geliyordu. Hatta Pewdiepie bu olayların başında takipçilerine farklı hesaplarla abone olmalarını söylemişti. Youtube Global en büyük kanalı olan T Series 180 milyon abone ve izlenmeleri 50 bin 100 bin.

Yorumlar kapatıldı.