Kimdir

“Refika’yla Memleket Hazineleri” Programını Yapan Refika Birgül Kimdir?

Show Tv ekranlarında “Refika’yla Memleket Hazineleri” programını sunan Refika Birgül hakkında bilinmeyen bilgiler içeren, ayrıntılı biyografi yazımızla karşınızdayız. Nereden mezun? Şef Refika kimdir ve nereli? Refika kaç yaşında ve burcu ne? Yemek yapmaya nasıl başladı? Gibi birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz sizi daha fazla bekletmeden hemen ayrıntılara geçelim.

Kendisini memleket mutfağını sevdirmek, geliştirmek için gece gündüz çalışan biri olarak tanımlayan Refika Birgül gülen yüzüyle ve heyecanı ile
her kesimden insana pozitif enerjisini geçirmeyi başarabilen biridir.
Geldiği ailenin kökleri sebebi ile hem Akdeniz hem de Anadolu mutfağına oldukça hakimdir.

Yemek yapmaya nasıl başladı?

Yemek yapmaya güzel yemek yiyemeyince karar verir ve kendi yemeğini yapmaya başlar. Tad duygusu çok gelişmiş biridir ancak disleksi
rahatsızlığı olmasından dolayı başkalarının tarifleri üzerinden yemek yapamamaktadır. Belki de onun bu yönü yaratıcılığının en üst seviyeye çıkmasında büyük etken olmuştur. Özellikle verdiği hızlı tarifleri çok sevilir.


Genç Kesim Onu Çok Seviyor!

Refika Birgül, yemeklerinde ,yaratıcılığıyla, unutulmaya yüz tutmuş ve önemini kaybeden yerel malzemeleri baş tacı haline getiriyor.
Bir taraftan zengin mutfak kültürümüzün geleneklerini koruyor, diğer yandan da tabuları yıkarak yeni tarifler ortaya çıkarıyor..
Onu herkes yemek tarifleriyle aklında tutsa da bir süre dikkatli bir şekilde sohbetini dinlediğinizde kendisinin genç kesimin çok iyi nabzını tutabildiğini ve hayata bakış açısı ile farklı biri olduğunu hissedebilirsiniz.

Resmi İnstagram ve YouTube kanalı var mı? Nasıl ulaşılır?

Ünlü isim sosyal medyayı çok aktif şekilde kullanmaktadır. Bu yazının hazırlandığı an itibarıyla Resmi İnstagram hesabında 976 bin takipçisi bulunmaktadır.

Refika İle Test Mutfağı Sunucusu Refika Birgül İnstagram

Refika Birgül’ün mavi tıklı resmi İnstagram hesabı


Özellikle TouTube kanalı çok fazla ilgi görmektedir. Refika’nın Mutfağı isimli YouTube kanalında haftada 2 gün 2 yeni yemek tarifi videosu yayınlıyor.

Refika Birgül'ün resmi YouTube Kanalı

Refika Birgül’ün resmi YouTube Kanalı


Kolay, pratik ama bir o kadar da nefis ve lezzetli yemek tariflerini abonelerine sunuyor. 21 Kasım 2013 tarihinde açtığı kanalındaki videolarının toplam izlenmesi bu yazının hazırlandığı an itibarı ile 152 milyona ulaşmış durumda ve kanalındaki abone sayısı tam 1 milyon 390 bin.

Refika’nın Mutfağı isimli ( refikaninmutfagi.com ) kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır.
Refika’dan markasının kurucu ortağıdır ve zaman zaman televizyon programcılığı da yapmaktadır.

Refika İle Test Mutfağı Sunucusu Refika Birgül web sitesi

Refik Birgül’ün resmi web sitelerinden birisi

Şef Refika Birgül kimdir ve nereli? Nereden mezun?

Refika Birgül, 19 Mayıs 1980 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Boğa burcudur. Anne tarafından Kıbrıslı, baba tarafından da Nevşehir’li olan Birgül, doktor bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlköğrenim hayatına Yeşilköy’de bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda devam eden Birgül, lise eğitimini de Robert Koleji’nde tamamladı. O yıllarda siyah beyaz fotoğrafçılığa oldukça kendini kaptıran Refika Birgül, matematik ve fiziği birleştirerek farklı bir bir dans projesi hazırladı. Birgül, lisans eğitimini ise Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra Londra,ya giden Birgül, da London Business School’da liderlik eğitimi aldı. Üniversite eğitimine devam ederken Yavuz Turgul’a ait olan Medina Turgul reklam ajansında çalışan Birgül, reklamcı olmak isteyerek okulu bırakmaya karar verdi. Refika Birgül, 1999 Marmara Depremi ve ekonomik kriz yaşandıktan sonra bu kararından vazgeçti.
VoIP ( voice over internet protocol) alanında kendi işini kuran Birgül, üniversiteden mezun olduktan sonra, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) organizasyon bölümünde görev aldı.
Daha sonra Özel Doğan Hastanesi’nde çalışan Refika Birgül, üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük yaptı.

Refika Birgül’ün mutfağa ilk hevesi ise ailesine bol köpüklü Türk kahvesi yaparak başladı. Akdeniz mutfağı ve İç Anadolu mutfağına ait yemekleri büyüklerinden öğrenen Birgül, Londra’ya akrabalarını ziyaret etmek için gittiğinde damak tadı daha da gelişti.

Sıra dışı lezzetler arayan Birgül, yemeklerde bir kendine has bir algoritma oturttu. Kuzguncuk’ta yaşayan Refika Birgül, kitap çıkardıktan sonra bir atölyeye ihtiyaç duydu. Rum mimar Simotas’ın eseri olan ve 30 senedir kapısına kilit vurulmuş olan bir binayı atölyeye çevirdi.

2011 tarihinde NTV’de “Arçelik’le Mucize Lezzetler” programıyla izleyici karşısına çıkan Birgül, Mucize Lezzetler; Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından “En İyi Görsel Medya” alanında ödüle layık görüldü.

Refika Birgül, Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü tarafından “Yılın En İyi Yemek Programı” ödülüe layık görüldü.

2013 senesindeyse Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri’nde “En İyi Tv Şefi” alanında ödül aldı.
Yine 2013 yılında ortağı Bahar Kitapcı ile Refika’dan isimli markayı kurdu ve www.refikadan.com internet üzerinden el emeği ürünlerin satışını yapıyor.

El emeği ürünlerinin satışını yaptığı web sitesi.

El emeği ürünlerinin satışını yaptığı web sitesi.


2014 tarihinde Star Tv ekranlarında Mucize Lezzetler programıyla yine güler yüzü ile ve yemekleri ile izleyici karşısına çıktı.
2010 yılında Refika’nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style kitabı hem İngilizce hem de Türkçe dilinde yayınlandı. Kitap, basıldığı tarih üzerinden henüz 1,5 ay geçmeden yok sattı.
2013’te ”Nar’lı Tarifler”, 2015’te ”Refika’dan Hızlı Tarifler”, 2016’da ”Fissler ile Düdüklü’nün Sihirleri” kitaplarını tariflerini merak eden okuyucularıyla buluşturdu. Hürriyet gazetesinde de bir dönem köşe yazıları yayınladı.
Her hafta ona ayrılan köşesinde sadece tariflerini paylaşmadı, günlük yaşamın içinden yemek kültürümüzle alakalı konuları gündeme taşıdı.
Yemek ve yaşam üzerine tarifler verdi.
2018’de 24kitchen’da başladığı Refika İle Öze dönüş programına 2019 yılında Fox Tv’de ünlülerin de konuk olduğu yemek tarifleri içerikli programı ile devam etti.

1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren de Show Tv ekranlarında Refika İle Test Mutfağı Programıyla hafta içi her gün saat 14:45’te izleyici ile buluşmaktaydı.

Yakın zamanda “Refika’yla Memleket Hazineleri” programını sunmaya başladı. Pazar günü 13.00’te Show TV’de yayınlanıyor.