Dizi Haberleri

Kardeşlerim Dizisi İzleyici Yorumları

Kardeşlerim dizisi atv televizyon kanalında yayınlanmaya devam ediyor. dizianaliz.com olarak izleyici görüşlerini merak edip gorevciyiz.com sitesinde bir anket açtırdık. Sitenin üyeleri dizi hakkındaki görüşlerini yazmaya başladı. Elbette ki bazı izleyiciler dizinin tekrar bölümlerini eski bölümlerden başlayarak izlediğinden eski bölümlerle ilgili yorumlar da gelecektir. Yorumlar geldikçe yazımıza izleyici görüşlerini ekleyeceğiz. Sizler de bu yazının altındaki yorum bölümünden dizi hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. (Kullanıcıların isimleri gizlenmiştir)

Kardeşlerim İzleyici Yorumları

E*** K****: Aile kaybı ve kötülük hakkında en güzel en anlamlı dizi. Bu kadar gerçek ve içten oyuncular görmedim. Bu dizi gerçekten annemin ve babamın kıymetini daha çok bildirdi. Dizi boyunca annem için dua ettim, ona bir şey olmasın diye. Hele ki annelerine bağlı olanlar için çok zor bu hayat. Allah kimseyi annesiz babasız bırakmasın. Bu diziye bakınca çok duygulanıyorum bu çocuklara. Diziyi ilk bölümünden beri çok seviyorum. Çok güzel görünüyor. Asya ve kardeşleri için yas tutuyorum. Anne ve babanın kötüsü olmaz. En kötüsü onlarsız olmaktır. Harika’nın bu kadar kötü olmasının sebebi sevgisiz bir evde büyümesi olsa gerek. Aybüke gerçekten tam içimin tercümanı herkese hak ettiğini söylüyor ve asla sevdiklerini ezdirmiyor. Berk’in repliklerine bayılıyorum baya iyi bir oyuncu abi ya damarları filan yemin ediyorum duyguyu tam yaşıyorum. Kıskançlıkları ve Tolga’nın yavaştan Aybike ye yaklaşması çok hoşuma gidiyor. Yemin ediyorum Ömer’i çok seviyordum tamam çok acı çekti çok yıprandılar ama bu onun olmayan eşyalarını başkasına verebileceği anlamına gelmez. Bu nasıl bir dizidir ya yüreğim parçalandı gerçekten. Yağmur yağarken evimizde sıcacık oturuyoruz, böyle bir sürü insanlar var. Yediğimizi seçiyoruz, giydiğimizi beğenmiyoruz. Şimdiki zamanın çocukların izlemesi gereken bir dizi olmuş çok güzel belki birazcık yedikleri yemeğin, giydikleri kıyafetin, kaldıkları evlerinin kıymetini bilirler. Anne babalarının kıymetini bilirler. Diziyi izlerken başıma ağrılar girdi. Rabbim annemizi babamızı başımızdan eksik etmesin ve en önemlisi kimseye muhtaç etmesin. En çok ağladığım bölüm Kadir’in Emel’i yetimhaneye bırakmaktan başka çaresini olmaması. Kardeşinin ağladığını görünce de yüreğinin dayanamayıp geri alması, kalbimi bıraktığım sahneydi. O kadar yüreğim parçalandı ki kelimelerle anlatmak mümkün değil. Bu çocukların durumunu gördükçe kalbim paramparça oluyor, bu diziye baktıkça yemin ederim ki gözümün yaşı dayanmıyor. Anneler babalar iyi ki varsınız yoksa bu dünya olamaz. Bu dizide çaycısından tutup yapımcısına kadar herkesin emeğine, yüreğine sağlık. Bu diziyi izlememiz sağlayan Atv ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

A*** A****: Kardeşlerim deyince akla herkesin önce kendi ailesi geliyor. Kardeşlerim dizisi de aynı böyle başlıyor. Dört kardeş yaşanan bazı kötü olayların ardından anne ve babalarını elim bir şekilde kaybediyorlar ve hayata tutunmaya çalışıyorlar. Dizinin üçüncü sezonu yayınlanmaya başladı fakat ben size birinci ve ikinci sezonlardan bahsetmeyi düşünüyorum ki neyle karşılaşacağınızı az çok tahmin edin. Zengin ve fakir çatışması ve kolej ortamı standart bir Türk dizisinde olmazsa olmazlarımızdan tabi ki. Dizide bu dört kardeşimizin anne ve babalarının ölümüne sebep olan adamın koleji var. Kadir diye bir kardeşimiz de aileyi ayakta tutabilmek için elinden gerekeni yapmaya çalışıyor. Mağduriyet ve gözyaşı dizide bir an olsun eksik olmuyor desek yanlış olmaz. Oyunculuklar ise ben beğendim diyebilirim, tanınmamış oyuncu tercihleri çok yerinde olmuş. Artık dizilerde tanıdık oyuncuları seyircide çok sevemiyor karakterleri benimseyemiyor. Örneğin Diriliş Ertuğrul’dan tanıdığımız Engin Altan Düzyatan’ı bir başka kahramanlı dizide gördüğümüzde tam olarak yeni rolünü benimseyemiyoruz, bu sebeptendir ki yeni ve genç oyuncular bu tarz dizilere taze hava katıyor. Genel olarak diziyi özetlemek ve izlenebilirliğini sorgulamak gerekirse, ben ailenizle birlikte sıkılmadan izleyebileceğiniz bier dizi diye düşünüyorum. Klişeler yok değil mi, tabi ki var ama yeni oyuncuların rollerini izlemek her zaman eğlenceli oluyor. Ortam konusundan bahsetmedik. Dediğimiz gibi kolejde geçen bir dizide genelde okulda dar alanlarda çekiliyor dizi. Açık alan çekimlerinde ise aşırı kalabalık olmayan mekanlar seçiliyor. Üçüncü sezonunda da gayet iyi bir gidişat yakaladılar. Reyting listelerinde hep üst sıradalar. Takip edilmesi gereken bir dizi Kardeşlerim dizisi.

M**** K***: Dizi bir yerden sonra sıkmaya başladı. Sürekli aynı sıkıntılar dertler anlatılıyor. Bir ev dolusu kardeş hep çaresiz, aciz bir baba, kardeşleri için kendini feda eden bir abi, okumaya çalışan bir ufak kardeş, hem okuyup hem çalışmak zorunda kalan öğrenci, okulda hor görülmek falan filan… Yani yıllardır alışılagelen klasik acitasyon dizisi. İnsan akşam olduğunda zaten eve iş veya geçim stresi ile geliyor TV açıyor bu diziyi izliyor. Hep iç karartıcı olaylar bu diziyi zengin izlemez. Orta sınıf ve fakir izler. Zengin Netflix veya diğer sanal da olan platformları izler. TV izlemez ki bu diziyi izleyen kitle belli ama zaten bu kitle iç acısı durumda hep ters işleri bu diziyi de izleyince temelli moral sıfır mod yerlerde. Bir aile hayatı anlatılıyor eyvallah ama ailede hiç mi yüzler gülmez ya Allah hep mi kötü kader verir bir aileye. Dizi senaristi geçmişte çok iyi işlere imza atmış usta bir kalem aslında fakat burada maalesef bocalama aşamasında seyirci boğulmaya TV açınca ‘lan yine moralimizi bozup içimizi kararacak’ deyip izlememe noktasına gelmiş durumda. Biraz mutlu olmalılar dizide, biraz elleri para görmeli sevinmeli yani aile biraz. Gelelim oyunculara… Arkadaş Allah aşkına bir oyuncu on beş yıl önce bez bebekte lise öğrencisinin oynayıp yine nasıl izleyici ye aynı adamı öğrenci diye yutturursunuz adam emekli olacak hala öğrenci ne kadar makyaj yaparsan yap karşına Yonca Evcimik yok ki. Liseli kız diye yutturasın seyirci artık yemiyor. Adam 40 yaşında gelmiş öğrenci oynuyor bu ülkede. Hiç mi yeni mezun oyuncu yok yada sinema tiyatro öğrencisi yok. Al oynat. Eski bir yapım vardı Kırgın Çiçekler, hepsi kızların ve çocukların baya öğrenciydi. Zaten öyle çocukları oynat. Ne gerek var 35 yaşında çocukları öğrenci diye önümüze ısıtıp ısıtıp getirmeye.

G***** B********: Kardeşlerim dizisi güçlü kardeş bağının önemini ele alan zaman zaman zengin fakir çatışmasında kötü örnek olsa da kardeş olmak için kan bağına ihtiyaç olmadığını anlatan güzel bir dizi. Hepimiz zaman zaman yanlış yollar seçip hayatımızı zora sokabiliyoruz. Bu dizide Ömer karakteri bunu üstlenmiş. Asiye de mantıklı düşünen olarak yolu düze çevirmeye çalışmış. Ömer ne kadar hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışsa da o bir çocuk. Hayatı çok zor sınavlarla geçiyor. Ailesi ölüyor, abisi ölüyor, kardeşi açlıktan hasta oluyor. Tekrar anlıyoruz ki aile yoksa akraba hiçbir şey. Gelecek bölümlerde de iyi yerlere gelecekler belli ki. Ömer para yönetme konusunda zayıf. Babaannenin ona destek vermesi lazım. Baba para konusunda hırslı ve acımasız, annesine zarar verecek kadar. Halbuki herkese yetecek servet ve iş imkanı var ama tabi zenginleri anlamak pek mümkün değil. Biraz padişahlık gibi. Her şey benim olsun diyorlar. Tolga var bir de… Zengin hırslı gözüküyor ama çok naif bir çocuk aslında. Vicdanlı duygusal ama yaşadıkları onu kötü ve acımasız gösteriyor. Halbuki sevgi kırıntısı arıyor çocuk. Sevildiği yere kör kütük bağlanıyor. Kaybetme korkusuyla zarar veriyor karşısındakine. Biri sevse elinden tutsa kimseye zarar da vermez. Canını da yakmaz. Kardeşini bile evden göndermiş zarar görmesin yaşadıklarını görmesin diye. Bir tutam sevgi kurtarabilir tüm hayatları. Doruk Atakul ne kadar acımasız biriydi ama aldığı sevgi iyilik onu da değiştirdi. Herkes için iyiliğe çabalayan biri oldu. Şimdi bunları yazınca insan daha iyi görüyor parayla neden mutluluk olmadığını. Paranın neler kaybettirdiğini doğru kullanırsan neler kazandırdığını, birbirinden bağımsız sevgisiz evlerde yetişen çocuklar birbirlerini de sevemiyor, saygı gösteremiyor. Sevilmeyi bilmiyor çocuklar. Nasıl sevsin o sevgisizlikle. Nasıl büyüsün ebeveyn olsun. Almadığı bir şeyi canlı karşısındakine nasıl versin. Bir çiçek bile ilgi görmediğinde soluyor, tohum vermiyor. Bitkinin bile yapamadığını bir insandan nasıl beklenir? O yüzden bu dizide de anladık ki paradan önce sevgi olması lazım. Evlerde kopuk hayatlar, kopuk iletişimler sadece kendi dünyasında dönen hayatlar, sevgisiz çocuklar vicdansız büyükler olarak dönüyor aramıza. Sevilmeyen bireyler sevmeyi öğrenemezler.

M*** A*****: Atv’nin dram konulu dizisi Kardeşlerim dizisini her hafta izlerim. Dram ve aile konusuna değinen dizinin eksik ve olumlu yanlarını sizlere paylaşmak istiyorum. Dizinin ilk bölümleri cidden sürükleyici ve anlamlı geliyordu fakat daha sonradan her bölümde vurulma sahnesi görünce bir anlamı kalmamaya başladı. Dizide hep kötü karakterlerin ağır basması zamanla izleyicini sıkılmasına sebep oldu şahsen ben öyle düşünüyorum. İnsan izledikçe bir insanın bahtı bu kadar mı karar olur ya? sorusunu kendine sormadan edemiyor. Açtıkları dükkanlar soyuluyor, her işte başarısız oluyorlar bunlar zamanla tekrarlayınca şahsen ben bir izleyici olarak beni sıkmaya başladı. Olumlu yönleri olarak ise dizinin ilk bölümlerinde 10 reytingin üstüne çıkması dizinin nasıl bir başarılı yapım ve 20 den fazla ülkeye satılması bu yapımın ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir. Dizide anlatılan ve değinilen aile gibi yaşayan geçim sıkıntısıyla baş başa kalan yüzlerce aile olduğunu herkes biliyor. Anlatılmaya çalışılan konu cidden ince ve hoş. Dizideki ince detaylardan birisi konusu geçen ailedeki herkes nerdeyse çalışıyor fakat ellerine bir kuruş para geçmiyor. Eğer ki Kardeşlerim dizisini daha önce izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim çünkü ilk bölümlerindeki senaryo ve bahsi geçen aile cidden samimi ve hoş geliyor evinize ve yüreğinize giriyor. Kardeşlerim dizisi 2022-2023 sezonunda bakalım yeni rakipleri arasından sıyrılıp tekrar reyting sonuçlarında 1 numara olmayı başaracak mı merakla bekliyorum…