Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye)

Atv ekranlarının yeni dizisi Gençliğim Eyvah dizisinde Nuriye Bozoğlu karakterine hayat veren Ulviye Karaca kimdir ve nereli? Kaç yaşında?
Boyu, burcu ve kilosu nedir? Bugüne kadar hangi tiyatrolarda, dizilerde ve filmlerde oynadı. Ödülleri var mı? İnstagram kullanıyor mu?
Tüm ayrıntılar biyografi yazımızda.

Ulviye Karaca Kimdir?

Ulviye Karaca 1 Mart 1968 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 1993 yılında mezun olan başarılı oyuncu eğitimi sonrasında Devlet Tiyatrolarında görev yaptı.
2004 yılında Polonya Krakow Üniversitesi’nde Maske ve Kukla Tiyatrosu üzerine Yüksek Lisans programına katıldı ve 2005’te yönetmen olarak Sanat Kurumu Jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ankara Devlet Tiyatrolarında rejisör olarak sahneye koyduğu Kırmızı Başlıklı Kız (3+ Çocuk Oyunu) Küçük Bir Mucize (Bir Jazz Müzikali), Üç Şehzade, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu Macbeth eserlerinde maske ve kukla tekniği kullanmayı tercih etti. Elde ettiği görsellik ve tercih ettiği oyunculuk formları ile Türk Tiyatrosunun panoramasına özellikli renkler kattı.

2008 yılında Süper Babaanne’de Asuman karakterini canlandıran Ulviye Karaca daha sonra yaklaşık 7 yıl devam eden Beni Affet isimli dizide Zühre Kozan karakterine hayat verdi. Yazıp yönettiği ve oynadığı bir çok tiyatro oyunu vardır. Ayrıca Tiyatro Maske Genel Sanat Yönetmenliği, G.Ü. İdari İlimler Fakültesi Maliye, Oyun Sepeti, Kanal Karabaş, Atv Çocuk Kulübü, Kanal D Çocuk Kulübü, Papubu Yarım Çocuk Kukla Programı gibi progrmlarda yapımcı yönetmen olarak görevler üstlendi.

Balık burcu olan oyuncu 1.67 boyunda ve 70 kilodur.
İnstagram kullanmaktadır ve bu yazının hazırlandığı an itibarı ile İnstagram hesabında 137 bin takipçisi bulunmaktadır.
Günümüzde atv ekranlarında yayınlanan Gençliğim Eyvah dizisinde Nuriye Bozoğlu karakterini canlandırmaktadır.
İnstagram adresi https://www.instagram.com/ulykaraca/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.