Kimdir

Şef Rafet İnce kimdir, aslen nereli? Kitapları – Biyografi

Şef Rafet İnce kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? Doğum günü tarihi. Evli mi, nerede çalışıyor? Yazdığı kitapları. Hayatı, hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı. Vikipedi bilgileri. Twitter ve Instagram adresi. Şefin Sağlıklı Masası programını sunan aşçı kim? MasterChef Rafet ince.

Şef Rafet İnce Kimdir?

Şef Rafet İnce 28 Temmuz 1981 Konya-Ereğli doğumludur. Bir oğlu ve bir kızı vardır. Köyde rahmetli ninesinin elinin lezzetli olması sebebi ile onun sayesinde yemek yapmayı sevmiştir. Gençlik yıllarında annesi onun doktor olmasını, babası ise aşçı olmasını istiyormuş. Kendisi de o dönem iyi bir şef olmanın hayallerini kurmuş.

İlk yaptığı yemek ‘taze fasulye’ yemeği olmuş. Mesleğe Tekirdağ Anadolu Turizm Meslek Lisesi’nde başladı. Devlet tarafından aldığı bursla, “Le Cordon Blue College of Culinary Arts”ta ve “Toscan-Cascina”da F&B eğitimi görüp staj yaptı. Türkiye’de farklı marka otellerde deneyim kazandı.

2003’den itibaren 5 star oteller de Executive cheflik yapmıştır. 2013 yılından itibaren kendi Restoranlarının işletme müdürlüğünü yapmıştır. Şu anda işletme ortağı olduğu İstanbul’un en nezih yerlerinden Çengelköy’de bulunan Lokanta Nevnihal Anadolu halk mutfağı lokantasının da kurucu ortağıdır. Şu an Wyndham Grand Kalamış Hotelin Executive Chef’i olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası aşçılık yarışmaların da ülkemize sayısız madalya kazandıran Rafet Şef, 2008 “IKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı”nda Türkiye’ye ilk defa 3 olimpiyat madalyası kazandıran tek Türk şeftir. “Türkiye Aşçılar Federasyonu” ilk resmi “Aşçılar Milli Takımı”nın da kurucusu olan şefimiz, ulusal ve uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yurt dışında ve yurt içinde yerel etnik Türk mutfağının tanıtımlarında bulunarak Türkiye turizmine de büyük katkılar sağlayan Rafet Şef, sivil toplum örgütleri tarafından 2011 yılında, “en başarılı genç girişimci” şef seçildi. Türkiye’de ki 186 farklı turizm otelcilik üniversitelerin ve liselerin de sayısız seminer, panel, konferans vererek genç kuşak şeflere de öncülük yapmıştır. Aynı zamanda çeşitli ulusal TV kanalında yemek programları yapmıştır: Gülbence (TRT-1), Saba Tümer’le Lava Mutfağı (Show TV), Ramazan Sofrası (TRT-1), Zahide ile Yetiş Hayata (Show TV), Melek Baykal (Star TV), Pişir Yedir-Kazan (Kanal D).

“Chaîne des Rôtisseurs” üyesi olan Rafet Şef, Londra’da yayımlanan BBC Good Food dergisinin 2008 yılından beri şef editörlüğünü yapmakta olup, “Wacs – Dünya Aşçılar Konfederasyonu”nun da uluslararası jürilik belgesine sahiptir. Dünya gastronomi literatüründe ki ilk kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabı olan “CHEF“ kitabının yazarıdır.

2017 yılında yazarların oskarı olarak değerlendirilen “Gourmand World Cook Book Awards” ta Türkiye adına en iyi yemek yazarı ödülünü almıştır. 2018 Chef’in Sağlıklı Masası Kitabı ile Gourmand World Cook Book Awards” ta Türkiye’nin en iyi sağlıklı yaşam kitabı ödülüne layık görülürken aynı zamanda Gourmand World Cook Book Awards” ta Dünya’nın en iyi Akdeniz mutfağı kitabı ödülüne de layık görülmüştür. 2019 yılında The Taste Türkiye yarışmasında jürilik yapmıştır.

PetChefs isimli kedi ve köpek maması üreten işletmenin sahibidir. Ünlü şef günümüzde TRT 1 televizyon kanalında Cumartesi günleri yayınlanmakta olan Şefin Sağlıklı Masası isimli programı sunmaktadır. Portekizce, İspanyolca ve İtalyanca bilmektedir. Aslen memleketi Konya Ereğli’dir.

Ünlü şef sosyal medyada Faceook, Twitter, YouTube ve Instagram kullanmaktadır. Bu yazının hazırlandığı sırada Twitter hesabında 5.659 takipçisi, mavi tıklı Instagram hesabında 115.000 takipçisi bulunmaktadır. YouTube kanalında ise 5.490 abonesi bulunmaktadır. Twitter adresi chefrafetince Instagram adresi chefrafetince YouTube adresi Rafet İnce

Kitapları

Chef The Taste
Chef’in Sağlıklı Masası
Pet Chef
Chef

Şef Rafet İnce Kimdir Ve Nerelidir? Başarıları Nelerdir? https://youtu.be/dW0FGLZL5tE