Kimdir

Doğu Demirkol kimdir, nereli? Dizileri ve filmleri – Alelade Show sunucusu

Doğu Demirkol kimdir, nereli, kaç yaşında? Oynadığı dizileri ve filmleri. Burcu, boyu, kilosu. Hayatı, hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı. Twitter ve Instagram adresi. Alelade Show sunucusu kim?

Doğu Demirkol kimdir, nereli, kaç yaşında?

Doğu Demirkol Türk komedyen ve oyuncudur.
6 Eylül 1988 Ankara doğumludur.
Tam adı Aydın Doğu Demirkol.
Mersinli avukat bir anneyle Çerkes kökenli ve Balıkesir’li doktor bir babanın oğlu olarak Ankara’da doğdu. Bir kız kardeşi vardır.

Ortaokulu Amasya’da, liseyi ise Ankara’da yatılı olarak okudu. İstanbul Üniversitesi’nin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun oldu. Önceleri sosyal medya üzerinden çeşitli güldürü videoları hazırlayan Demirkol, 2012 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmaya katıldı. Sonrasında Old City Comedy Club adlı mekânda stand-up gösterisi yaparken komedyen Murat Gençoğlu bir gün onu izleyip kendisinin de dahil olduğu BKM Mutfak’a davet edince 2015 yılında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde Açık Mikrofon başlığıyla gösteriler yaptı.

2016 yılında Açık Mikrofon mezunları ünvanı ile Yavuz Günal, Tuna Kalınsaz, Murat Gençoğlu ve Yusuf Altıntaş ile birlikte Eski Açık başlığıyla stand-up gösterileri gerçekleştirdiler. Buralardaki başarısından sonra Güldür Güldür adlı televizyon programına konuk olarak katılıp kısa bir stand-up gösterisi sunması ile ekranlarda tanınmaya başladı.

2016 yılında müzisyen Kalben Sağdıç ile birlikte rol aldıkları Garanti BBVA için çekilen skeç tarzındaki Fakat O Ne başlıklı beş dakikalık reklam filminde canlandırdığı karakter ile ayın sonunu getirmekte zorlanan bir adamın gündelik harcamalarla dramatikleşen hayatından ufak kesitler sundu. Daha sonra İstanbul’da Beşiktaş Kültür Merkezi, DasDas Sahne ve Torium Sahne ile Ankara’da Yılmaz Güney Sahnesi gibi sahnelerde tek kişilik stand-up gösterileri gerçekleştirdi.

2018 yılında Ali Atay’ın yönettiği Ölümlü Dünya filminde canlandırdığı Zafer karakteri ile ilk sinema deneyimini edindi. Aynı yıl 71. Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi gerçekleştirilen, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini üstlendiği Ahlat Ağacı filminde Sinan Karasu karakteriyle başrolde yer aldı.

2019 yılında Garanti Emeklilik için 25 bölümden oluşan Parayı Tutamayan Adam başlıklı mockumentary tarzındaki reklam filmlerinde bir türlü cebinde parayı tutamayan adamın geleceğini ve sevdiklerini kaybetmek üzereyken gelecek koçu ile tanışıp onun sayesinde parayı tutmayı öğrendiği karakteri canlandırdı.

2020 yılında TRT 1’de yayımlanan ve 19 bölüm süren Tutunamayanlar adlı televizyon dizisinde Tarık Şakrak karakterini canlandırdı. Aynı yıl İbrahim Büyükak’ın senaryosunu yazıp oynadığı Bayi Toplantısı başlıklı sinema filminde canlandırdığı Adem Ballı karakteri ile başrolü paylaştı.

2020 ve 2021 yıllarına veda ederken Dijital Platform GAİN’de 2 yıl üst üste yılbaşına özel hazırladığı stand-up gösterileri gerçekleştirdi.
2021 yılında internet platformu BluTV tarafından yayımlanan ve kendi hayatını konu aldığı absürt komedi tarzındaki Doğu başlıklı dizide oynadı. Aynı yıl Ocak ayında Mustafa Sandal ile düet yaptığı Tekrar adlı single çalışmasının normal ve kısa film olmak üzere 2 versiyonunun yayınlandığı skeç tadındaki farklı tarzıyla dikkat çeken klibinde, Musti’nin eski kliplerine göndermede bulunuldu.

2022 yılında FOX’ta yayımlanan, sunuculuğunu Tansel Öngel’in yaptığı Maske Kimsin Sen? adlı yarışma programında Eda Ece, Melis Sezen ve Alican Yücesoy ile birlikte jüri üyesi olarak yer aldı.

Günümüzde Star TV televizyon kanalında yayınlanmakta olan yapımcılığını BBO Yapım’ın üstlendiği talk show programı “Alelade Show” programının sunuculuğunu yapmaktadır. Kendi yaşamından ve bu topraklarda güldürü niteliği taşıyan her olaydan beslenen Doğu Demirkol, Türkiye, Avrupa, Amerika’da ve dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirdiği tek kişilik stand up gösterilerine halen devam ediyor.

Boyu Kilosu Burcu

Doğu Demirkol, 1.84 metre boyunda, 76 kilo ve başak burcudur. 26 Ağustos 2022 itibarı ile Twitter hesabında 38.800 takipçisi, mavi tıklı Instagram hesabında 289.000 takipçisi bulunmaktadır. Twitter adresi adogudemirkol Instagram adresi dogudemirkol

Filmleri

2018 / Ahlat Ağacı – Sinan Karasu
2018 / Ölümlü Dünya – Zafer
2020 / Bayi Toplantısı – Adem Ballı

Dizileri

2020 / Tutunamayanlar (Tarık Şakrak) – TRT 1
2021 / Doğu (Doğu Demirkol) – BluTV

Programları

2012 / Yetenek Sizsiniz Türkiye Kendisi/ Yarışmacı
2016 / Güldür Güldür Show / Kendisi
2019 / O Ses Türkiye / Kendisi
2020 / GAİN 2021 Yılbaşı Özel Programı / Kendisi/ (Stand-up gösterisi)
2021 / GAİN 2022 Yılbaşı Özel Programı / Kendisi/ (Stand-up gösterisi)
2022 / Maske Kimsin Sen? Kendisi / Jüri
40 / Kendisi (Konuk)
Yakında / Alelade Show – Sunucu

Reklam Projeleri

2016 / Garanti BBVA – Fakat O Ne
2019 / Garanti Emeklilik – Parayı Tutamayan Adam
2022 / Turkcell

Single

2021: Tekrar (feat.Mustafa Sandal)

Ödülleri

2019 / 51. Siyad Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu
2021 / GQ Türkiye 2021 ‘Men Of The Year’ Ödülleri – Yılın Komedyeni