Haberler

Okul Tıraşı Filmi Konusu Ve Oyuncuları – Fragman Full İzle

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN TOPLAM 22 ÖDÜLLE DÖNEN “OKUL TIRAŞI” SİNEMALARDA !

Yarıştığı ulusal ve uluslararası festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren “Okul Tıraşı”, sinemaseverlerle buluşuyor.
Ödüllü yönetmen Ferit Karahan imzalı film 18 Mart’tan itibaren sinemalarda yerini aldı! Vizyon öncesi uluslararası festivallere giden film, 22 ödül kazandı.

Okul Tıraşı Konusu

Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi “Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un dokunaklı hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Ferit Karahan’ın yönettiği Okul Tıraşı, şehir dışındaki bir yatılı okulda okuyan Yusuf’un bir anda rahatsızlanan arkadaşı Memo’yu hastaneye götürme talebinin okul yönetimi tarafından zamanında kabul görmemesi ve yoğun kar yağışıyla yolların kapanmasıyla birlikte gelişen olayları konu ediniyor.

Şehirden tamamen izole, katı bir disiplinle yönetilen bir yatılı erkek okulunda okuyan Yusuf, esrarengiz bir şekilde hastalanan ve durumu her an daha da kötüye giden arkadaşını hastaneye ulaştırmak istemektedir. Başlangıçta okul bürokrasi yüzünden hastaneye götürülmeyen Memo, sonrasında istense de yoğun kar yağışının yolları kapatmasından dolayı hastaneye ulaştırılamaz. Yolların açılmasını bekleyen öğretmenler ve öğrenciler, bu işten yakalarını sıyırmaya çalışırken, acımasız hesaplaşmalar ve sakladıkları sırlar da gün yüzüne çıkar.

Okul Tıraşı Filmi Oyuncuları

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu “Okul Tıraşı”nın yapımcılığını Kanat Doğramacı üstleniyor. Karahan’ın kendi hayatından izler de barındıran filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor.

Oyuncular Ve Karakterler

Samet Yıldız – Yusuf

Ekin Koç – Selim

Mahir İpek – Müdür

Melih Selçuk – Kenan

Cansu Fırıncı – Hamza

Nurullah Alaca – Memo

Okul Tıraşı Nerede Çekildi?

“Okul Tıraşı”nın kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı olan, dağıtımcılığını CGV Mars Dağıtım’ın üstlendiği “Okul Tıraşı” sinemalarda!

Okul Tıraşı Fragman Full İzle

Ferit Karahan Kimdir?

Marmara Ünv. mezun olduktan sonra reklam ve tanıtım filmleri çekti. 4 yıl sinema filmlerinde yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Kısa filmleri “Tufandan Önce” ve “Yusuf’un Rüyası” 50’den fazla festivalde yarışıp ödüller aldı. İlk uzun metraj filmi “Cennetten Kovulmak” Antalya Uluslararası FF’de En İyi Film ve Ankara Uluslararası FF’de Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü aldı. “Okul Tıraşı”, Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gösterildi ve FIPRESCI Ödülü aldı.

“Tufandan Önce” ve “Yusiv’in Rüyası” adlı kısa filmleri birçok festivalde gösterildi, ödüller ve mansiyonlar kazandı. İlk uzun metrajlı filmi “Cennetten Düşüş” Antalya Film Festivali’nde gösterildi ve En İyi Film ödülünü kazandı. Ayrıca Ankara Film Festivali’nde En İyi Birinci Film Ödülü’nü kazandı ve daha sonra 15’ten fazla festivalde gösterildi ve 10’dan fazla ödül kazandı. Ferit’in ikinci uzun metrajlı filmi “Brother’s Keeper” Berlinale’de gösterildi ve FIPRESCI ödülünü kazandı.

Okul Tıraşı Aldığı Ödüller

71 . Berlin Uluslararası Film Festivali (Dünya prömiyeri) – FIPRESCI Ödülü
38 . Uluslararası Fecr Film Festivali – En İyi Senaryo Ödülü
36 . Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE – En İyi Film, En İyi Seyirci Ödülü
28 . Avrupa Film Festivali Palić – En İyi Yönetmen Ödülü
11 . Atlántida Film Festivali – Eleştirmenler Ödülü
17 . Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü
37 . Hayfa Uluslararası Film Festivali – Jüri Özel Ödülü
2021 Chicago Uluslararası Film Festivali – En İyi Film Ödülü (Golden Hugo)
2021 Duhok Uluslararası Film Festivali – En İyi Kürtçe Senaryo Ödülü
2021 İsfahan Uluslararası Çocuklar ve Genç Yetişkinler İçin Film Festivali – Onur Ödülü
2021 Lizbon ve Estoril Film Festivali – Özel İlgi Ödülü
2021 Ourense Bağımsız Film Festivali – ‘Carlos Geli’yim Ödülü
28 . Sarajevo Film Festivali – Seyirci Ödülü
58 . Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu Ödülü
32 . Ankara Uluslararası Film Festivali – En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü
9 . Boğaziçi Film Festivali – En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu Ödülü