Kimdir

Halil Kumova Kimdir Ve Nereli?

Oyuncu Halil Kumova kim ve nereli? Kaç yaşındadır? Bugüne kadar kaç dizi ve filmde oynadı? Tüm bu soruların yanıtı biyografi yazımızda.

Halil Kumova 23 mart 1956 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Aslen de Bursa’lıdır. Lise yıllarından itibaren tiyatro oyunlarında yer almaya başladı.
Sonrasında Bursa Devlet Tiyatrosunda oyunculuk eğitimleri aldı ve uzun bir süre bu tiyatro bünyesinde oyunculuk yaptı. Ancak ailesi oyuncu olmasına o dönem karşı çıktı ve kara yollarında onun işe girmesini sağladı.

1998 yılında karayollarından emekli oldu.Tekrar tiyatroya dönüş yaptı.
1974 senesinde profesyonel oyunculuğa adım atan Halil Kumova şimdiye kadar 130’un üzerinde tiyatro, dizi ve filmde yer aldı.
Efsane, Hürrem Sultan, Hayat Bilgisi, Sil baştan, Aşk ve Ceza, Karadayı, Not Defteri,Yunus Emre, Payitaht Abdulhamit gibi bir çok önemli dizide yer aldı.

Hiçbir Yerde, Son Osmanlı Yandım Ali, 120, Hazan Mevsimi, Destere, Kirpi, Adalet Oyunu, Bozkırda Bir Çiçek, Deli Deli Olma, Harbi Define, Toprağa Uzanan Eller, Parfümün Serüveni gibi saymakla bitmeyecek bir çok sinema filminde yer aldı.

Verilen her tür rolü başarı ile canlandıran usta oyuncu günümüzde Beyaz TV ekranlarında yayınlanan Baharı Beklerken dizisinde
Sedat Baba karakterine hayat vermektedir.