Kimdir

Şef Esen Hünal Kim Ve Nereli?

Esen Hünal Biyografi

Esen Hünal 23 Nisan 1986 İstanbul doğumludur.
The North Shiled Pub konseptinin kurucusu olan Teoman Hünal’ın kızıdır.Leyla ve Bora isminde iki çocuk sahibidir. Boğa burcudur.

Babasının yaptığı iş dolayısıyla çocuk yaştan beri mutfağın içinde büyümüş ve mutfağı çok sevmiştir. Ama o kadar şanslı ki sadece babası değil annesi de güzel yemekler yapıyormuş. Rum olan anneannesi ve babaannesi de yemek konusunda maharetliymiş. Kısacası tüm ailesi yemek yapma konusunda usta.

Genç ve başarılı şef hem işletmecilikte hem de mutfakta daha çok babasının izinden gitmiş ve neticesinde de 2007 Mekan Oscarları’nda ‘Mesleği Devralan Çocuklar’ ödülünü sonrasında 2013 yılında Gecce Mekan Oscarları en başarılı kadın ödülünü almıştır.

İtalyan lisesi mezunudur. İngiltere de iki sene aşçılık restaurant ve mutfak işletmeciliği okumuştur. Bir dönem Mehmet Yasin ile CNN Türk’te Ramazan Lezzetleri programında yer almıştır. Bilgi Üniversitesi’nde Meslek Yüksekokulunda iki sene de eğitmen olarak görev yapmıştır. Vatan gazetesinde 3 sene boyunca yazıları yayınlanmıştır ve Kendi adına blogları olduğu gibi çeşitli bloglarda da yazıları yayınlanmaktadır.

Aynı zamanda bir Youtube kanalı vardır. Türk ve Avrupa mutfağından özel tariflerini ve mutfakla ilgili çalışmalarını bu kanaldan paylaşmaya devam etmektedir. Şunu vurgulayalım kendisi gerçekten çok düzenli video atmaktadır. Haftada 3 video mutlaka atıyor.

Ülke mutfakları arasında en çok Avrupa mutfaklarını seven Esen Hünal’ın gözdeleri İtalyan ve Fransız lezzetleri.

Kendisi de çok çalışkan olan Esen Hünal İyi bir şef olmanın yolunun da çalışkanlıktan geçtiğini düşünmektedir.
Bir seminerinde ”Yetenek ve eğitim olsa da çalışkanlık ve azim olmadığı sürece yetenek ve eğitim çok fayda etmiyor. Hepsi bir araya geldiğinde o zaman çok iyi şef oluyorsunuz’ cümleleriyle bunu vurgulamıştır.

Şimdilerde ise La Brise Brasserie mutfak şefidir. Yakın zamanda Fox TV’de yayınlanan The Taste Türkiye programında jüri olarak da yer almıştı.