Kimdir

Bilinmeyenleriyle Erbakan Malkoç

Erbakan Malkoç Biyografisi

Bu yazımızda ünlü iş adamı Erbakan Malkoç’un hayatından bahsedeceğiz. Kimdir ve nereli? Nasıl böyle büyük bir iş adamı oldu? Dilerseniz hemen en güzel başarı hikayelerinde örnek gösterilecek yaşam öyküsüne geçelim.

Bugün sayısız ödül sahibi olan Erbakan Malkoç, 1978 yılında Ardahan’ın Dengeli köyünde doğmuştur. 11 kardeşi ile 13 kişilik bir ailenin ferdi olan Erbakan Malkoç küçük yaşlardan itibaren maddi zorluklar yaşamıştır. Erbakan Malkoç -40 derecede tezek yakıp ısındıklarını, camı çerçevesi olmayan bir okula gittiğini belirtmiştir. Yaşadığı zorluklar o kadar büyükmüş ki ilkokul 4.sınıftayken okulu bırakmak zorunda kalmış.

Babası çiftçiydi, Memleketi Ardahan’da yaşadığı zamanlarda köylerinde tek bir araba dahi olmadığını söyleyen Erbakan Malkoç, babası ile küçük yaşlarda şehre gittiklerinde gördüğü arabaları uzay aracı gibi düşündüğünü anlatmıştır.

Anne ve babasını küçük yaşta kaybetti.Hem öksüz hem yetim kaldı ve İstanbul’da yaşayan abisi onu yanına aldı. Sonra çırak oldu çok zor şartlarda çalışmaya başladı. Hatta para almadan bile çalıştı. Çünkü merak ettiği otomobillere dokunmak istiyordu. Çırak olduğu süre içerisinde ustalarından dayak yedi. Sıfır bir arabayı maktapla çizdiği için arkasında kola şişesi fırlatılarak kovuldu. Ama yılmadı çalıştı

Sonra hayalini gerçekleştirmek için 1992 yılında İstanbul’da 20 m2 kadar küçük bir dükkan açtı. Özel araçların tasarımları ile ilgili aklına koyduğu bu projede hedefi Dünya genelinde öne çıkan bir araç tasarım markası olmaktı.

28 yıldır hizmetini Dizayn Vip markası adı altında yürüten Erbakan Malkoç, 10 bin m2’lik fabrika ve 100’den fazla çalışanıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Genel olarak iş adamlarına, sporculara, ünlülere, sanatçılara, siyasetçilere özel araçlar tasarlamaktadır. Aracın dış ve iç dekorasyonunu tamamen değişmekte ve bambaşka bir eser ortaya koymaktadır.

Yaşadıkları herkesin kaldırabileceği türden şeyler değildir.Bunca yaşadığı zorluklara ve sıkıntılara rağmen ayakta durabilmeyi başarmış ve bugün Türkiye’nin önde gelen zenginleri arasında yer almayı başarmıştır.

Bugünlere gelmesinde ona en büyük desteği veren eşidir.

Türkiye’ye yılda 15 milyon TL civarında para girişi sağlamaktadır.

2013 yılında düzenlenen Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi Lob’in Europe’ta ”Avrupa’nın En İyi Otomobil Tasarımı Ödülü” Dizayn Vip firmasının olmuştur. Bir yıl sonra Amerika’da düzenlenen ve Dünya çapında bilinen IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülüne layık görülmüştür.

Reynmen, Enes Batur, Yusuf Aktaş, Orhan Gencebay, Mustafa Baranlı, Alişan gibi bir çok isimle YouTube üzerinde video çekmiş ve araçlarına tasarımlar yapmıştır.

Evlidir ve Eray adında bir oğlu, Melisa ve Melek adında kızları vardır.Eray Malkoç Üniversitelerde girişimcilik ve liderlik dersi vermektedir.
Dizayn Vip Yönetim Kurulu Başkanıdır.Son zamanlarda YouTube kanalından yaptığı işlerle ilgili video yayınlamaya başlamış ve oldukça ilgi görmüştür.