Dizi Haberleri

Alparslan Büyük Selçuklu Oyuncuları Karakterleri Konusu

Alparslan Büyük Selçuklu tüm dünyada ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Mükemmel savaş sahnelerinin olduğu televizyon dizisi ülkemizde yayınlandığı günde reyting birincisi olmuş durumda. Yüksek bütçeli dizi tarih, kurgu, aksiyon ve dram türünde. 150 dakikalık bölümler halinde her hafta yayınlanıyor. Çekimleri oldukça zahmetli ve emek isteyen bir dizi. Sizler için dizide yer alan oyuncuları ve canlandırdıkları karakterleri listeledik. Ayrıca dizinin konusu hakkında bilgiler verdik.

Merak edenler için dizinin İnstagram hesabının adresini yazımıza ekledik. Ayrıca YouTube kanal adresine de yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Dizinin tekrar bölümleri tek parça, full ve kesintisiz olarak YouTube kanalında izlenebiliyor. Bu yazının hazırlandığı sırada resmi YouTube kanalında 1 milyon 120 bin abonesi bulunuyor. Resmi İnstragram hesabında ise 450.000 takipçisi bulunuyor. İşte Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin oyuncu kadrosu ve hikayesi!

Alparslan Büyük Selçuklu Dizisi Konusu

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Alparslan’ın kutlu yolculuğu…

Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey, veliahtını tayin edeceği gün, Bizanslıların Türkmenleri kılıçtan geçirdiği haberini alır. Anadolu’ya sefer emri verir. Sefere giden Selçuklu Meliklerine gizemli suikastçılar saldırır. Saldırının izleri Alparslan’ı hiç ummadığı bir yere götürür. Alparslan suikastçıların peşindeyken, Bizans zulmünden kaçan Türkmen kızı Akça’nın hayatını kurtarır. Bu, Alparslan ve Akça arasındaki destansı aşkın ilk kıvılcımı olur. Ancak Alparslan, Akça’nın güzelliğinin ardında sakladığı sırlardan habersizdir.

Bizans İmparatoru, Türkmenlerle olan sorunların çözülmesi için General Dukas ve Yüzbaşı Romen Diyojen’i Ani’ye gönderir. Ancak Ani Tekfuru Kekavmenos’un oğlu Yannis’in yaptığı hata, Sultan Tuğrul’un savaş kararı almasına yol açar. Çocukken gördüğü düşlerde kendisine kutlu fetihler müjdelenen Alparslan, Selçuklu ordusuyla birlikte Pasinler’de Bizans’la karşı karşıya gelir. Pasinler, Alparslan’a Anadolu’nun kapılarını Türklere açmak için çıktığı kutlu yolda ilk adım olacaktır.

Alparslan Büyük Selçuklu Hangi Kanalda? Saat Kaçta?

Alparslan: Büyük Selçuklu, Akli Film yapımı imzalı, yönetmenliğini Sedat İnci’nin yaptığı, senaryosunu Emre Konuk’un kaleme aldığı, ilk bölümü 8 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan tarih, kurgu, aksiyon ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, Pazartesi akşamları Türkiye saati ile 20:00’da yayınlanıyor.

ALPARSLAN BÜYÜK SELÇUKLU NEREDE ÇEKİLİYOR?

Sultan Alparslan’ın fetih serüveninin anlatılacağı dizide yer alan Ani Şehri Vaspurakan Bölgesi’nin, Gazne Devleti’nin Büst şehrinin dekorları, dizi için gerçeğinin bire bir aynısı olarak hazırlandı.

Dizi, 2020-2021 yılları arasında yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin tarih olarak öncesini anlatsa da, devamı niteliğindedir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun devlet yapısını, siyasi olaylarını, savaşlarını ve Sultan Alparslan’ın hayatını ele almaktadır. Dizinin başrollerinde Barış Arduç, Fahriye Evcen, Mehmet Özgür ve Yurdaer Okur bulunmaktadır.

Alparslan Büyük Selçuklu Oyuncuları Ve Karakterler

Yurdaer Okur

TUĞRUL BOZAN

Gazne Devleti’nin Büst şehri valisidir. Küçük yaşta esir olarak girdiği Gazne sarayında siyasetin tüm inceliklerini öğrenerek büyük bir güce sahip olmuştur.

Sarp Levendoğlu

ROMEN DİYOJEN

Zeki, stratejist ve çok iyi bir savaşçı olan Romen Diyojen soylu bir aileye mensup değildir. Tüm çabasıyla soyluların sahip olduğu makamlara ulaşmaya çalışır. Amacı yükselerek bir gün imparator olmaktır!

Gizem Karaca

EVDOKYA

Ailesinin intikamını almak ve Konstantiniyye’ye imparatoriçe olarak dönmek en büyük arzusudur. Amacına giden yolda hırslı ve gözü karadır. Devlet işlerinde amcası Kekavmenos’a yardımcı olur.

Barış Bağcı

TUĞRUL BEY

Selçuklu Devleti’nin kurucu hükümdarlarından biri olan Tuğrul Bey’in hedefi, bütün Selçuklu topraklarını tek bir otorite altında, bütünlük içinde yönetecek merkezî idare sistemini kurmaktır. Meseleleri kılıç ile çözmek yerine evvela ilm-i siyaset ile çözmeye çalışır.

Erdinç Gülener

ÇAĞRI BEY

Selçuklu Devleti’nin tohumlarını kardeşi Tuğrul Bey ile beraber atan, aldığı zaferlerle askeri bir deha olduğunu dünyaya kanıtlayan, Selçuklu Devleti’nin iki kurucu hükümdarından biridir.
Alparslan, Süleyman, Begim Şehver ve Gevher’in babasıdır.
Askeri bir deha olan Çağrı Bey, sorunları siyasi yöntemlerden evvel kılıçla çözmeyi tercih eder.

Mehmet Özgür

NİZAMÜLMÜLK

Alparslan’ın akıl hocası dert ortağı ve hâcesidir.
İyi bir savaşçı olmasının yanında ilim sahasında da kendini geliştirmiştir. Kılıçla alınan yerlerin kalemle ihya edileceğine inanır.

Fahriye Evcen

AKÇA HATUN

Ona söylenen yalanlar ve inandığı gerçekler arasına sıkışmış olan Akça, zamanı geldiğinde büyük hamlesini yapmayı beklemektedir. Alparslan ile karşılaşmasıyla hayatı bambaşka bir yola evrilecektir!

Barış Arduç

ALPARSLAN

Çağrı Bey’in göz bebeği, Sultan Tuğrul’un yeğeni Muhammed Alparslan, kendisini her yönden geliştirmiş bileği bükülmez bir yiğittir.
En zorlu cenklerde bile büyük başarı göstermiş; devleti aşkı, devletin sancağını evladı yerine koymuştur. İ’lâ-yi Kelimetullah için savaşarak kök salabilecekleri topraklar fethetmek ve İslam’ın sancağını fethettiği yerlere taşımak onu ayakta tutan yegane güçtür!

Alparslan: Büyük Selçuklu İnstagram Adresi alparslanbuyukselcuklu

Alparslan: Büyük Selçuklu YouTube Adresi https://www.youtube.com/channel/UCubM4jGmZ8sA0ASaG1ly2sw