Kimdir

Faruk Sofuoğlu Kimdir Ve Nerelidir?

Seksenler dizisindeki Kasap Bahtiyar karakterini canlandıran Faruk Sofuoğlu kimdir ve nerelidir? Kaç yaşındadır? Oyunculuğa nasıl başladı?

Faruk Sofuoğlu 18 mart 1969’da Adana’nın Gülbahçesi semtinde doğmuştur ve Adanalıdır. Koca Vezir mahallesinde çocukluğu geçen oyuncu
Liseyi Yeni Baraj lisesinde okumuştur. Okul yıllarında haylaz bir öğrenciymiş ve sık sık sınıfta kalırmış. Lise 1’de okulu bırakmıştır.

Tiyatro ve oyunculuk eğitiminin ilk adımlarını Adana’da şehir tiyatrosunda atmış.Adana’da okul tiyatrosunda yer almış, Yeteneğini edebiyat öğretmeni ve müzik öğretmeni keşfetmiş ve sanata kapıları ilk etapta bu şekilde açılmış daha sonra hayat yolunu İstanbul’a çevirmiştir.

İlk izlediği oyun ; Adana da ‚‘Fareler ve İnsanlar’ oyunuydu. İlk sahneye çıktığı oyun ise, ‚‘Her yöne 90 dakika‘‘ idi.

Faruk Sofuoğlu mesleğinin ilerleyen yıllarında İstanbul meydan tiyatrosunu kurdu ve sanat yönetmenliğini yaptı. Kurduğu tiyatro ekibi ile Hollanda, İsveç, Almanya gibi dünyanın değişik yerlerinde sahne alıyorlar ve son zamanlarda Avrupa’da en çok oynayan tiyatroların başında bu ekibin tiyatroları geliyor. Ancak Türkiye Faruk Sofuoğlu’nu daha çok ‘‘Seksenler‘‘ dizisinden ‘Kasap Bahtiyar‘ ‚rolüyle tanıdı ve oyunculuğu ile 6 yıl boyunca izleyicinin takdirini toplamayı başardı. Ayrıca 2015 yılında Merdiven Baba filminde de rol almıştır.

Şu sıralar ise tekrar çekilmeye başlayan Seksenler dizisinde oyunculuğa devam etmektedir.