Kimdir

Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim?

Kırmızı Oda dizisindeki psikiyatrist Doktor hanım kim? Binnur Kaya kimdir ve nereli? Bugüne kadar yer aldığı dizileri ve filmleri neler? İnstagram, YouTube ve Twitter hesabı var mı? Kaç yaşında? Boyu, burcu ve kilosu nedir? Evli mi? Tüm bu soruların cevabı biyografi yazımızda.

(Dilerseniz bu yazıya video şeklinde de ulaşabilirsiniz video şeklinde de ulaşabilirsiniz)

Bilinmeyenleri İle Binnur Kaya’nın Hayatı- Binnur Kaya Kimdir Ve Nereli?

Bu yazımızda bugüne kadar oynadığı her rolün hakkını veren ve her zaman işini ciddiye alan değerli oyuncumuzun oyunculuk kariyerinden bahsedeceğiz.

Binnur Kaya, 19 Nisan 1972 tarihinde Ankara Bahçelievler’de dünyaya geldi.
Sevgi dolu bir ailede huzurlu ve düzenli bir çocukluk geçiren Binnur Kaya,
kısa zamanda sanata olan yatkınlığıyla da çevresinin dikkatini çekmeye başladı.

Ulubatlı Hasan İlkokulu’ndayken flüt çalmayı öğrenen Kaya, yalnız kaldığında söylediği Türk Sanat Müziği şarkılarıyla ve yaptığı taklitleriyle de özellikle karşı apartmandaki komşuları Gülay Hanım’ın ilgisini çekti ve komşusunun “Sen tiyatroyla ilgilensene Binnur” demesiyle birlikte Kaya’nın hayatı değişmeye başladı.​

O zamana kadar sadece İlhan İrem ve Sakıp Sabancı taklitlerini yapabilen Kaya, daha sonra yavaş yavaş bu fikre ısındı ve kendini Bahçelievler Deneme Lisesi’nde amatör tiyatrolarda oynamaya başlarken buldu.
Tiyatro onun için hala bir sosyal faaliyetti ve asıl amacı Okyanus Bilimi okumaktı. Gazeteci olan babası ve ev hanımı olan annesi ise onun memur olmasını istemekteydi. Üniversite sınavlarına giren Kaya, ne yazık ki sınavı kazanamadı. Bunalıma giren ve hiçbir şey istemediğine karar veren Binnur Kaya, bir gün yolda yürürken konservatuarın tiyatro bölümünde okuyan lise arkadaşı Elvin Beşikçioğlu ile karşılaştı ve onun yol göstermesiyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü burslu olarak kazandı.​

1995’te Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu,
Ankara’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a taşındı.
Ankara Sahnesi ve Karatahta isimli çocuk tiyatrolarında çalışan Binnur Kaya İstanbul’da Bakırköy Tiyatro’sunda çalışmaya başladıktan bir süre sonra, bir arkadaşının önerisiyle Hülya Avşar Show’da Asiye karakterini canlandırmaya başladı.

İlk defa Kaynanalar dizisi ile dizi sektörüne giriş yapan oyuncu, başarılı performansıyla hemen dikkatleri üzerine çekti.
Sonrasında Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncu kadrosuna katılan Binnur Kaya, “Dış Kapının Mandalları”, “Çarli”, “Baba Evi”, “İnşaat” “Yabancı Damat”, “Babam ve Oğlum”, “Vavien”, “Küçük Kıyamet”, “Avrupa Yakası”,
“Sen Kiminle Dans Ediyorsun” Zengin Ve Yoksul gibi birçok dizi ve filmde yer aldı.

Özellikle Avrupa Yakası dizisindeki Şahika ve Türk Malı dizisindeki ‘Abiye’ karakterini canlandırırken sergilediği oyunculukla izleyicinin büyük takdirini topladı.
Ancak onu bir çok oyuncudan ayıran özelliği ise bugüne kadar yer aldığı tüm dizi ve filmlerin neredeyse tamamının tutulmasıdır.
Bugüne kadar sergilediği mükemmel oyunculuğu bir çok ödülü de beraberinde getirdi.

2008’de 8. Sinema Burada Festivali Genç Oyuncu Ödülünü ve 35. Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Komedi Oyuncu Ödülünü kazandı.
2009’da Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından Medya Oscarları Yılın Kadın Oyuncu Ödülünü aldı.
2010’da “Vavien” filmindeki rolüyle 42. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde ve 3. Yeşilçam Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.
2014 yılında ise 41. Magnum Altın Kelebek Ödülleri’nde Aramızda Kalsın adlı dizideki rolü ile En İyi Kadın Komedi Oyuncusu Seçildi.

Yakın zamanda Cinayet Süsü ve Azizler filminde yer alan ünlü oyuncu günümüzde TV8 ekranlarında yayınlanan Kırmızı Oda dizisinde psikiyatrist
Doktor Hanım’ı canlandırmaktadır.

Binnur Kaya Yaşı,Boyu Kilosu

Oyuncu olduğu için merak edilen şu klasik bilgileri de verelim.
Binnur Kaya bekardır. Bir ablası vardır. 1.63 cm boyundadır. 57 kilodur ve koç burcudur. Aslen Adanalı’dır. Tam bir doğa tutkunudur.
Hayvan severdir ve evinde kedileri vardır.

Binnur Kaya İnstagram Kullanıyor Mu?


Adına açılmış birçok sosyal medya hesabı bulunsa da ünlü oyuncunun bilinen herhangi bir resmi sosyal medya hesabı bulunmamaktadır.

Çok hassas ve kibar yapısı ile tanınan Binnur Kaya kariyeri boyunca her zaman izleyici tarafından takdir edildi. Yaklaşık 25 yıldır başarıyla
kariyerine devam eden oyuncumuza son dizisinde de başarılar dileriz.
Alışılagelmiş olmayan ve izleyiciyi ekran başına çekmenin zor olduğu bir yapıya sahip Kırmızı Oda dizisinde önünde zor bir yol var. Çünkü her ne kadar ülkemizde izleyici aynı tarz dizilerden sıkıldık deseler de farklı dizileri de benimseme noktasında zorlanabiliyor.

Umarız başarılı olur.