Kimdir

Ercan Saatçi Kimdir Nerelidir?Hayatı

Ercan Saatçi uzun yıllardır müzik ve magazin dünyasının gündeminde yer alan bir isim. Sanatçılık kariyerine dair detaylar ve başarıları neredeyse bir belgesele konu olacak kadar var. Özellikle 90’lı yılların en unutulmaz isimlerinden. Bu yazımızda kendisi hakkındaki bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Ercan Saatçi Kimdir Ve Nerelidir?

Şu sıralar Kanal D ekranlarından yayınlanan Çok Akustik isimli müzik programını hazırlayan Ercan Saatçi kimdir ve nereli? Bilinmeyenleri ile biyografisi. İnstagram ve YouTube adresi nedir? Kaç yaşında? Boyu, burcu ve kilosu nedir? Tüm ayrıntılar biyografi yazımızda.

Ercan Saatçi 13 Mart 1968’de İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Bayburt’ludur.

İlköğrenimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu’nda yaptığı esnada mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleri almaya başladı.
Orta okul ve lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde aldı ve bu dönem içerisinde bir süre Sabri Süha Ansen’den keman dersleri aldı.
Okulun müzik grubunu kurdu ve çeşitli liselerarası müzik yarışmalarına katıldı.

1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe adında bir grup kurdu. Bu grupta katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.

1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıkları şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı.
Yine aynı yıl içerisinde İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü öğrencisiyken TRT Eurovision finallerine katılmaya hak kazandı.
Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerinde yapılan üniversiteler arası müzik yarışmasını kazandı.

1990 yılında TRT Altın Anten Genç Besteciler Yarışması’nda üçüncü oldu.Aynı yarışmanın dönüşünde İzel-Çelik-Ercan grubu kuruldu.
Yine aynı yıl Grup Vitamin adında bir grup kurdu ve bu grupla 2 albüm yaptı. Grubun 3.000.000 satan ilk albümü “Bol Vitamin”in ardından iki kez Altın Güvercin yarışmasına katıldı. Bir birincilik ve bir de ikincilik kazandı, dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki kez Hey Dergisi ödülü ve
ayrıca birçok kez birçok TV ve radyonun seçtiği yılın şarkısı, yılın şarkı sözü ve yılın grubu ödülünü aldı.

1991 yılının sonunda Ufuk Yıldırım’la birlikte Grup Vitamin’den ayrıldı ve Uf-Er grubunu kurdu, aynı yıl İzel Çeliköz ve Çelik ile İzel-Çelik-Ercan’ın ilk ve tek albümü “Özledim” çıktı.
İzel Çelik Ercan yine aynı tarihlerde, Ajda Pekkan‘la Almanya’ya ön grup olarak turneye çıktılar.
Hiçbir beklentileri olmayan bu üç genç, ülkelerine döndüklerinde bir anda ünlü oldu.

Çelik Erişçi’nin 1992’de gruptan ayrılmasıyla 1993 yılında İzel-Ercan olarak “İşte Yeniden” albümünü yaptı.
Ayrıca Uf-Er olarak 1992’de “Vitamin Değil Şifa Niyetine” ve 1994’te “Ebabil Bir Kuştur” albümlerini yapan Ercan Saatçi, 1995 yılında ilk solo albümünü “Sayenizde” adıyla çıkardı.

1996 yılında “Tam 14 Saat Oldu” teklisini, 1998 yılında “Manşet” albümü izledi.

Bugüne dek 1000’e yakın şarkı sözü yazdı, 500’ü aşkın beste ve düzenleme yaptı.

1999 yılında Foça’daki 7. Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda er olarak askerliğini yaptı.

2003-2004 yılları arasında Popstar ve Türkstar; 2006 Yılında Star Avı, 2008 Yılında da Alaturka Solist yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.
Bu yarışmalarda yarışmacılarla girdiği diyaloglar sık sık gündeme gelmiştir.

2017’de müzikten tiyatroya, resimden fotoğrafa sanatın farklı branşlarında eğitim veren ilk özel konservatuarını İstanbul, Acarkent’te “Ercan Saatçi Akademi” adı altında açtı.

O Şimdi Asker filminde ve Çat kapı dizisinde oyunculuk da yapan ünlü sanatçının Rec by Saatchi adında bir şirketi bulunmaktadır.
Aynı zamanda bu şirketin adı ile açtığı bir YouTube kanalı da bulunmaktadır.

Bir dönem Hürriyet gazetesinde yazarlık ve spor koordinatörlüğü yapan ünlü isim yakın zamanda Kanal D ekranlarında Çok Akustik adında müzik içerikli bir programa başladı. Bu programı kendi evinde hazırlıyor ve her hafta ünlü konuklarıyla şarkılar söylüyor.

Son olarak şu bilgileri de verelim. Ercan Saatçi, iki çocuk babasıdır. Tam bir doğa tutkunu ve hayvan severdir. Fenerbahçe futbol takımını tutmaktadır.
Balık burcudur. 1.73 boyundadır ve 70 kilodur.

Sosyal medyayı aktif şekilde kullanmaktadır. Bu yazının hazırlandığı an itibarı ile mavi tıklı İnstagram hesabında 171 bin takipçisi YouTube kanalında 21.600 abonesi bulunmaktadır. Kanalındaki videoların toplam izlenmesi 10 milyonu aşmış durumdadır. Seyahat etmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor.

Ercan Saatçi İnstagram adresi https://www.instagram.com/ercansaatchi/

Ercan Saatçi YouTube Kana Adresi https://www.youtube.com/c/Recbysaatchi/

Dilerseniz bu yazıya YouTube kanalımızdan video şeklinde de ulaşabilirsiniz.

Ercan Saatçi Kimdir Ve Nerelidir?