Kimdir

Turgay Başyayla Kimdir Nereli Kaç Yaşında? Sen Türkülerini Söyle Sunucusu

Turgay Başyayla kimdir, nereli, kaç yaşında? Hayatı, hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı. Sen Türkülerini Söyle sunucusu kim?

Turgay Başyayla Kimdir?

Müzisyen, Türk Halk Müziği ses sanatçısı, Tv programı sunucusu, sinema ve dizi oyuncusudur. 19 Ağustos 1976 tarihinde Zonguldak ilinde doğan Turgay Başyayla aslen Çankırılıdır. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini Çankırı’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Turgay Başyayla, Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler bölümü’nü başarılı bir şekilde bitirmiştir.

Turgay Başyayla’nın ilk albümü 2000 yılında çıkmıştır. İlk albümü Nazlıcan adını taşıyan Turgay Başyayla Türkiye’de pek çok konsere imza attı. Turgay, Nazlıcan isimli albümüyle herkes tarafından tanındı. Şarkıcılığın yanı sıra halk oyunları konusunda da eğitim alan Turgay Başyayla Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde halk konseri gerçekleştirmiştir. Bunu geçekleştiren ilk sanatçı olan Turgay Başyayla bir de Şizofren Aşk adını taşıyan filmde oyuncu olarak rol almıştır.

2005 yılında “Otel İstanbul” adlı filmde rol alan ünlü şarkıcı daha sonra “Anne ya da Leyla” adını taşıyan bir filmde oynamıştır. Aynı yıl temmuz ayında “Anne Yada Leyla” isimli sinema filmiyle devam etti. 2006 yılında bir dönem filmi olan Harput Fatihi “Belek Gazi” filminde Belek Gazi’yi canlandıran Turgay Başyayla Arslan Kaçar’dan sinema ve oyunculuk dersleri aldı.

2008 yılında Kral Tv Müzik ödüllerinde yılın en iyi Türk Halk Müziği sanatçısı ödülünü alan Turgay Başyayla, 2009 yılında televizyonculuk hayatına TRT – İNT ‘de “Sıla Türküleri” programı ile başladı. Sevilen sanatçı daha sonra, 2008 – 2009 yıllarında “Türkü Şiir Türkiye” ve 2015 yılında başladığı “Lezzet Yolculuğu” programlarını yapmıştır. Günümüzde TRT1 televizyon kanalında yayınlanmakta olan Sen Türkülerini Söyle isimli müzik yarışmasının sunuculuğunu yapmaktadır.

Turgay Başyayla 2008 yılında Burcu Başyayla hayatını birleştirdi. Başyayla çiftinin, Ali Azem, Ömer Adin ve Mustafa Aren adında 3 oğlu vardır. Turgay Başyayla’nın babası Kamil Başyayla, annesi Emine Başyayla’dır. Turgay Başyayla Aslan burcundandır. 1.90 metre boyundadır. Bu yazının hazırlandığı esnada Instagram hesabında 372 bin takipçisi, YouTube kanalında 17 bin abonesi bulunmaktadır.