Kimdir

Onur Tuna nereli, kimdir, kaç yaşında? Dizileri ve filmleri, Sevgilisi, boyu

Onur Tuna kimdir, nereli, kaç yaşında, evli mi, sevgilisi kim? Oynadığı dizileri ve filmleri. Kardeşi, annesi, babası, eşi, ailesi, boy, kilo, burcu. Hayatı, hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı. Twitter, Facebook ve Instagram adresi. Mahkum dizisindeki Fırat kim? Gerçek adı.

Adı Soyadı: Onur Tuna
Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1985 (37 yaşında)
Doğum Yeri: Çanakkale, Türkiye
Boyu: 1,95 m.
Kilosu: 80 kg.
Burcu: Yengeç
Göz rengi: Mavi
İlişki Durumu: Yasemin Yazıcı sevgilisidir.
Meslek: Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, müzisyen
Eğitim: Dokuz Eylül Üniversitesi – İktisat Fakültesi
Kardeşleri: Bir abisi vardır. (Neslihan Atagül manevi kız kardeşi)
Memleketi: Çanakkale
Instagram: onurtuna
Facebook: onurtunaofficial
Twitter: onurt_

Onur Tuna Kimdir? Aslen Nereli?

Onur Tuna, Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusudur. Aynı zamanda müzisyendir.
Tuna’nın ailesi anne tarafından aslen Selanik göçmeni, baba tarafından ise Çanakkaleli olup babasıyla abisi matematik öğretmenidir. Annesi tapu dairesinden emeklidir.

Kaç Yaşında?

2 Temmuz 1985’te Çanakkale’de doğdu. Liseyi Bursa’da okudu. Bosch’ta basketbol başta olmak üzere voleybol, masa tenisi ve futbol oynadı.
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesinde lisansını tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’nda bir yıl Sanat Müziği Ses Eğitimine devam etti. Tiyatro sahnesine ilk kez, altı yaşında İbiş’i oynayarak çıkan ve üniversite yıllarında eş zamanlı olarak tiyatro oyunlarında yer almaya devam eden oyuncu, İzmir’deki Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde yaklaşık üç yıl oyunculuk eğitimi aldı ve Neşe Erberk Ajans’ta dört yıl fotomodellik yaptı. İstanbul’a geldiğinde ise Ayla Algan ile Craft Tiyatro gibi özel tiyatrolarda eğitime devam etti.

İlk dizi oyunculuğu deneyimini 2011 yılında yayınlanan ‘Hayat Devam Ediyor’ adlı dizi ile yaşadı.
Filinta ve Bi Küçük Eylül Meselesi adlı yapımlarla adını duyurdu.
Huzur Sokağı, Cesur Yürek, Yasak Elma, Mucize Doktor, Mahkum gibi pek çok önemli dizide oynadı.
Ağır Romantik, Benden Ne Olur?, Hiç gibi filmlerde rol aldı.

4 yaşından beri müzikle de ilgilenen sanatçı, nota ve ses eğitimi aldı. Gitar ve piyano çalıp besteler yapmaktadır ve kendine ait müzik stüdyosu bulunmaktadır. Sözü ve bestesi kendisine ait 4 şarkıdan oluşan ilk EP albümü Uzay Misali 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı. İlk albümünde yer alan “Korkmadım” ve “Ben Özlerim” şarkıları, Yasak Elma dizisinde de yayınlandı. Yine sözü ve bestesi kendisine ait olan single’ı Yangın Yeri, 22 Kasım 2019 tarihinde tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Onur Tuna duygusal, romantik, gerçekçi, ecvimen, doğa aşığı, hayvansever, çalışkan.
Dergi okumayı seviyor. Müzikle ilgileniyor. Festival programlarında tüm grupları dinlemeye, sound’larını kavramaya çalışıyor. Oyunculuğunu geliştirmek için tiyatrocu büyüklerinden aldığı, oyunculuğunu geliştirebilecek oyunları, kitapları okuyor. Çehov, Stella Adler gibi.

Üç kedisi ve bir köpeği ile paylaştığı sade, huzurlu ve mutlu bir hayatı var. Ormanlık bir yerde yaşıyor. Şehir içine ayda bir iniyor. Gece hayatını sevmiyor. Stüdyosu var, müzikle uğraşıyor. 13 yaşından beri gitar çalıp şarkı söylüyor. Yangın Yeri, Uzay Misali ve Bi’ Hiçmişim Gibi adlı müzik çalışmaları bulunuyor.

BlackListt menajerlik ajansına kayıtlı olarak yeni projelerde yer almaya devam eden ünlü oyuncu sosyal medyada Twitter ve Instagram platformlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca Facebook üzerinde büyük bir hayran sayfası bulunmaktadır. Bu yazının hazırlandığı sırada Twitter hesabında 50.400 takipçisi, mavi tıklı Instagram hesabında 2 milyon 800 bin takipçisi, Facebook hayran sayfasında 1 milyon 100 bin takipçisi bulunmaktadır. Ayrıca sosyal medyada farklı platformlarda adına açılmış çok sayıda fan hesapları mevcuttur.

Filmleri

2014 / Bi Küçük Eylül Meselesi – Atıl
2020 / Ağır Romantik – Kerem Babayiğit
2022 / Benden Ne Olur? – Soner Güler
Yakında / Hiç – Cem Altın

Dizileri

2011-2012 / Hayat Devam Ediyor – Siraç Bakırcı
2013 / Huzur Sokağı – Ali Taner Atahan
2014-2016 / Filinta – Filinta Mustafa
2016-2017 / Cesur Yürek – Ömer Korkmaz
2018-2019 / Yasak Elma – Alihan Taşdemir
2019-2021 / Mucize Doktor – Ferman Eryiğit
2021-günümüz / Mahkum – Savcı Fırat Bulut

Ödülleri

2016 – KKTC Magazin Gazetecileri Ödül Töreni/Yılın En İyi Erkek Dizi Oyuncusu /Filinta

2016 -Çekmeköy 2023 Dergisi 1. Sosyal Farkındalık Ödülleri/Yılın En İyi Erkek Dizi Oyuncusu /Filinta

2012 -Doruktakiler – Fen Bilimleri Okulları Yılın Başarı Ödülleri/Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncusu /Hayat Devam Ediyor

Mahkum Fırat Kim? Onur Tuna Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Evli Mi? Dizileri – Burcu, Boyu Ve Kilosu https://youtu.be/d9EzaMsxra0