Kimdir

Mehmet Yalçınkaya kimdir? Mehmet Şef kimdir? Eline ne oldu? Boyu Kilosu

Mehmet Yalçınkaya kimdir? MasterChef Mehmet Şef kimdir, nereli? Kaç yaşında? Evli mi? Mehmet şef restaurant nerede? Mehmet şef okulu nerede? Yazdığı kitap adı nedir? Mehmet şef eli neden cebinde? Eşi, çocukları, burcu, boyu, kilosu. Hayatı, hakkında ayrıntılı bilgiler içeren biyografi yazısı. Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram adresi.

Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

Mehmet Yalçınkaya, Türkiye’yi ulusal ve uluslararası arenada temsil eden dünyaca ünlü bir şeftir.
Mutfakta en ufak bir zaman kaybına, düzensizliğe ve disiplinsizliğe tahammülü yoktur. Kendine has ve biraz sinirli bir yapısı vardır.
Ancak bu durum sadece mutfak için geçerlidir, kendisi normal hayatta gerçek bir İstanbul beyefendisidir, çocukları ve hayvanları çok sevmektedir.
Gerçekten ülkesine aşık bir şeftir.

Kaç Yaşında?

21 Ocak 1974 doğumlu olan Mehmet Yalçınkaya, aşçılar diyarı bir kent olan Bolu’da doğmuştur. Aslen memleketi Bolu’nun Yenigüney köyüdür.
Bolulu olmayı bir şans olarak nitelendirmiştir. Çünkü aşçılığı ona ilk sevdiren insanlar Bolu’daki çevresidir. Özellikle amcasıdır.
İstanbul, Maksim ve Bebek Belediyesi Gazinosu gibi ünlü yerlere ait restoran hikayeleri ile büyümüştür.
İlk aşçılık eğitimini 12 yaşında amcasının yanında alan şef, daha sonra İstanbul Yemek Akademisi İnsan Anatomisi ve Sindirim Sistemi Bölümü’nü tamamlamıştır.

Bugünlerdeki başarısını yakalaması kolay olmamıştır. Yurt dışında çalıştığı süre içerisinde büyük fedakarlıklar yapmıştır.
Uzun süre yurt dışında çalıştığı için çocuklarını görememiş ve ülkesine döndüğünde çocuklarının büyüdüğünü görebilmiştir.

Mehmet bir şef röportajında ​​iyi bir şef olmanın formülünü şu şekilde vermiştir; Önce eğitim. Sonra iyi bir kariyer planlaması ve son olarak da kesinlikle bir yabancı dil bilmelisiniz. Her yerde bir şeyler öğrenmeniz lazım. Sonra da uzmanlaşmanız lazım. İyi bir şef asla başkalarını kopyalamamalı, özgün olmalı, esinlenmeli… Bunlar olursa başarıya ulaşmak kaçınılmazdır.

Kariyeri boyunca Fransa’dan İtalya’ya, Katar’dan Almanya’ya uzanan bir yolculuğa sahiptir ardından Kuşadası’nda bir otel ve nihayet İstanbul’a dönüş hikayesi vardır.
Uzun şeflik kariyerinde Eresin Group ve Wow Hotel deneyimlerinin yanı sıra Katar Kraliyet Ailesi için hazırlanan menüler, Fransa’da Marshall Carlos ile gerçekleştirilmiş çalışmalar, Almanya’da Hetz Group’ta Gastronomi Koordinatörlüğü ve Yunanistan’da kruvaziyer mutfakları ile dünyanın birçok yerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yapmıştır.
Türkiye’de Bodrum’dan İstanbul’a kadar birçok otel ve restoranın mutfak şefliğini yapmıştır.
Farklı tatların buluşması olan “Fusion Mutfak” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye’de ilk uygulayan şeflerden birisi olmuştur.

Kariyerinde sayısız başarılara imza atmış şefin ünü Türkiye sınırlarının dışında dünya çapında pek çok organizasyonda çalışmış ve ödüller almıştır.
2005 yılında biyografisi ve spesiyalleri Amerika’nın ünlü gurme dergisi Culinary’de Trend Chef olarak yayınlandı.
2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.
2008’de Berlin-Almanya Dünya Aşçılar Olimpiyatları A kategorisi Dünya Üçüncüsü oldu.
2008 yılında kurduğu Euroturkchefs ekibi ile dünya çapında yarışmalara katıldı.
2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Takım Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatları’nda Dünya ikincisi oldu.
2013 yılında Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Mehmet Yalçınkaya hakkında Inno Turkish Cusine adlı makale yayınlandı.
Berlin Film Festivali, Grune Woche ITB Turizm Fuarı başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonun gala yemeklerini verdi.
Mehmet Yalçınkaya ayrıca 520 bin kişinin katıldığı halk oylaması sonucunda “En İyi Şef” seçildi.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi o ülkesini seven bir şef. Bir röportajında en büyük mesleki iddianız nedir? sorusunu bakın nasıl yanıtlamış. ”Ben Türk gastronomisi için gönlünü koymuş bir adamım. Dünya gastronomisi doğala ve yerele gidiyor. Ben Türk gastronomisinin, dünyadaki en iyi mutfakların arasında olmasını sağlamak için çalışmalar yapacağım. Kendimce iddiam şu; Tamamen Mezopotamya ve Anadolu ürünlerimizle Oscar’ın gala yemeğini vermek istiyorum. Bunu da kendim tanınmak için değil, Türk mutfağımız tanınsın diye çok istiyorum. İkincisi de ülkemde daha çok il ve ilçenin UNESCO listesine girmesini istiyorum. Şu anda Gaziantep listede. Bunun devamlılığı gerekiyor. Şanlıurfa, Mardin gibi o kuşağın Toskana gibi bir gastronomi vadisi projesi benim en büyük hayallerimden. Burada seve seve çalışırım. Bizim böyle şeylere ihtiyacımız var.
Bu ülkede çok fazla kültürden insan yaşıyor. Kültürlerin bu topraklara getirdikleri çok farklı şeyler var. Farklı kültürlerden harika bir sentez oluşturup dünyaya sunabiliriz. Türk gastronomisinin kurtuluşu bu olacaktır. Ama ben 10 yıl önce ‘Türk mutfağı dünyanın en iyi 10 mutfağından birisi olacak’ diyordum ama sanırım biz şu an ilk 5’e doğru yol alıyoruz.

İstanbul Anadolu Yakası’nın en prestijli oteli olan Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in geçmişte mutfağını yöneten Mehmet Yalçınkaya, ödüllere doymayan büyük şef unvanına sahiptir.
Bolu Profesyonel Aşçılar Derneği kurucularından olan Yalçınkaya, halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
2018 yılından beri TV8 televizyon kanalında, MasterChef Türkiye’de hem jüri hem de sunucu olarak mutfak dünyasındaki bilgi birikimi ve kariyeri ile şef adaylarına örnek olmaktadır.
Eşsiz lezzetleri ve benzersiz sunumları ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca Exxen’de yayınlanan MasterChef Junior’da sunuculuk yapmaktadır.

Mehmet Şef Restaurant nerede?

Ünlü şefin kendisine ait MYK Restoran isimli bir işletmesi bulunmaktadır.

Adresi: Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. No: 23C Bakırköy – Yeşilköy / İSTANBUL +90 530 109 34 14

Mehmet Şef Okulu Nerede?

Ayrıca Mehmet Yalçınkaya’nın MYK Gastro Arena isimli bir okulu vardır. Bu okulda aşçılık üzerine eğitimler verilmektedir. 2019 yılında şef Mehmet Yalçınkaya tarafında kurulan MYK Gastro Arena, ileri teknoloji ile donatılmış mutfak üniteleri, kapsamlı müfredatı ve dinamik ekibiyle Mehmet Yalçınkaya’nın, “İnsanları mutlu etmek için iyi yemekler yapın!” mottosu ile yola çıkmıştır. İstanbul Gelişim Üniversitesi iş birliği ile YÖK onaylı aşçılık eğitimi, kurumsal çözümleri ve workshoplarıyla sektöre yeni bir vizyon katan MYK Gastro Arena aynı zamanda bünyesinde MYK Restoran ve MYK Chef Marketi de bulunduran bir yaşam, eğitim ve inovasyon merkezidir.

Adresi: MYK GASTRO GIDA VE EĞİTİM DANIŞMANLIK HİZMETLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. No: 23C Bakırköy – Yeşilköy / İSTANBUL
0536 214 45 86 – 0212 465 30 14 E-mail: info@gastroarena.com.tr

Eşi Çocukları Boyu Kilosu Burcu Kitabı

Mehmet Yalçınkaya Kova burcundandır. 179 cm boyunda ve 90 kilo olduğu tahmin edilmektedir.
Evlidir. Eşi ve özel hayatı ile ilgili göz önünde olmayı tercih etmemektedir. Çocukları Sude Yalçınkaya, Emre Yalçınkaya ve Utkan Yalçınkaya’dır.
Dünyaca ünlü şefin ‘Denizden’ ve ‘Esnaf’ isimli yazmış olduğu iki kitabı bulunmaktadır.

Mehmet Şef Eli Neden Cebinde?

MasterChef’i izleyenlerin merak ettiği bir konu da Mehmet Yalçınkaya’nın eline ne olduğudur. Mehmet Şef’in, sol elini sürekli cebinde tutmasının acı tecrübeye dayanan bir hikayesi vardır. Parmaklarını yıllar önce kıyma makinesine kaptıran Mehmet Yalçınkaya, geçirdiği kaza sonrası 3 parmağını kaybetmiştir.

Başarılı şef sosyal medyada YouTube, Twitter ve Instagram platformlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca Facebook’ta adına açılmış bir fan sayfası bulunmaktadır. 25 Ağustos 2022 tarihi itibarı ile Twitter hesabında 60.800 takipçisi, Facebook hayran sayfasında 18.000 takipçisi, mavi tıklı Instagram hesabında 1 milyon 300 bin takipçisi bulunmaktadır. YouTube kanalında 121.000 abonesi bulunmaktadır. Yayınladığı videoların toplam izlenme sayısı 5 milyonu aşmıştır. YouTube adresi Mehmet YALÇINKAYA Twitter adresi chefyalcinkaya Facebook adresi chefmehmetyalcinkayaofficial Instagram adresi chefmehmetyalcinkaya

Mehmet Yalçınkaya’nın Aldığı Bazı Ödüller

“En İyi Şef Ödülü” (TÜRES tarafından düzenlenen Türkiye Lezzet Ödüllerinde 500 bin kişinin üzerinde halk oylaması sonucunda.)
“Gümüş Madalya” Dünya Aşçılar Olimpiyatları / Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Takım Kaptanlığı
“Bronz Madalya” Dünya Aşçılar Olimpiyatları / Euroturk Chefs Culinary Team Takım Kaptanlığı, Erfurt – Almanya
“A kategorisi Dünya Üçüncülüğü” Dünya Aşçılar Olimpiyatları – Erfurt – Almanya
“Euroturk Chefs Team Merit Diploma” Takım Halinde – Erfurt – Almanya

Bilinmeyenleriyle MasterChef 2022 Jürisi Büyük Şef Mehmet Yalçınkaya Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? https://youtu.be/jas2LoDEVWo