Mevlana Dizisi Oyuncuları Ve Konusu! Dizi Ne Zaman Başlayacak?

Mevlana dizisi oyuncuları ve konusu. Dizi ne zaman ve hangi kanalda başlayacak? Nerede çekiliyor? Çekimleri bitti mi? TRT 1 mi yayınlayacak? Tüm bu soruların cevapları merak edilmekte. Bizler de izler için bu soruların cevaplarını yazımızda vermeye çalışacağız. Zamanla bilgiler de değişiklikler meydana gelebileceğini de şimdiden hatırlatalım.

Hz. Mevlana Dizisi Hangi Kanalda Ve Ne Zaman Başlayacak? Nerede Çekiliyor?

En çok merak edilen konuların başında dizinin ne zaman başlayacağı ve hangi kanalda yayınlanacağı konusu geliyor. İlk önce TRT 0 ismiyle kurulacak olan bir YouTube kanalında yayınlanacağı söylenmişti. Ancak TRT 1 resmi sitesine baktığımızda dizinin TRT 1 ekranlarında olacağı duyuruldu. Hem YouTube kanalı hem televizyonda da aynı anda yayınlanma ihtimali de olabilir. Ancak TRT resmi sitesinden anladığımız dizi TRT 1 televizyon kanalında yayınlanacak. 60 dakikalık bölümler halinde 30 bölüm planlandığı yazılıp çizilmekteydi. Bu da Ramazan ayında günlük olarak yayınlanabilme ihimalini doğruyor ancak televizyon sekteründe her an her şeyin değişebildiğini hatırlatalım. Örneğin Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde duyurulan haberlerden sonra bazı değişiklikler olmuştu. Yine öyle olabilir. Hazırlık süreci iki yıl gibi uzun bir süre devam eden dizinin çekimleri halen sürüyor. Son zamanlarda yayınladığı dizilerle takdir toplayan ve sadece takdir toplamakla kalmayıp reyting oranlarında da ciddi yükseliş gösteren TRT 1 çok kaliteli bir dizi ortaya çıkaracak gibi.

Dizinin çekimleri TRT Uluslararası Konya Film Platoları’nda gerçekleştiriliyor.

“Hz. Mevlâna” dizisi için 50 dönümlük alana 13. Yüzyıl Selçuklu Konya’sının dış ve iç suru inşa edildi. Dış sur içerisinde bulunan 88 yapıdan 35’i; aktar, bakkal, kumaşçı, sepetçi, nalbant, testici, çarıkçı, derici, kalaycı, bakırcı gibi zanaatkârların dükkanlarından oluşuyor.

Ayrıca 37 adet ev, 4 adet kümbet, 3 adet cami, 1 adet kilise, 2 adet han, 1 adet aşevi, 1 adet hamam, 4 adet konak bulunuyor. Yine, Hz. Mevlâna’nın medrese ve dergâhının olduğu yerler de dış surun içerisinde yer alıyor. İç surun içerisinde ise giriş surları, Selçuklu Devleti Sarayı, saray surları, rasathane ve Alâeddin Camii bulunuyor.

Hz. Mevlana Dizisi Oyuncuları Ve Konusu

Dizi, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatını anlatıyor. “Hz. Mevlâna” dizisinde Mevlâna Celaleddin-i Rumi’yi Bülent İnal canlandıracak. Diğer önemli rolleri ise Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İlker Aksum, Ushan Çakır, Levent Can, Devrim Özkan, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Erdal Yıldız, Yusuf Çim, Mert Karabulut, Turgay Aydın, Can Nergis, Semra Dinçer, Baki Davrak, Burak Can, Gizem Aydın, Muhammet Emre Kaya, Musa Evren, Betigül Ceylan ve Haluk Piyes gibi birbirinden önemli isimler üstleniyor.

Yapımcılığını (Kale Film Yapım) Ahmet Okur ve Kerim Ayyıldız, yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği dizinin görüntü yönetmenliğini ise İtalyan Cesare Danese yapıyor.

Dizinin senaryosunu ise Venedik Film Festivali’nde “Geleceğin Aslanı” ödülünün sahibi Ali Aydın kaleme alıyor. ​​​​​​​

Kaynak www.trt1.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.