Kazanan Restoran Şef Murat Bozok Kimdir?

FOX TV televizyon kanalında yayınlanmakta olan Kazanan Restoran yarışmasındaki şef patron Murat Bozok kimdir? Kazanan Restoran şef Murat Bozok kaç Yaşında? Hayatı, hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı. Twitter ve Instagram adresi.

Murat Bozok, 6 Aralık 1975 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra radikal bir karar ile sevdiği meslek olan aşçılığı seçti. Amerika’ya yerleşerek Johnson & Wales Üniversitesi’ne kayıt oldu. Buradaki iki senelik eğitimini sürdürürken bir yandan da Rhode Island’daki restoranlarda çalışmaya başladı.

Mezun olduktan sonra ilk ciddi iş tecrübelerini Hyatt Park Boston, Ritz Carlton New York ve Ritz Carlton Boston’da edinen Bozok, çok geçmeden Michelin kavramıyla tanıştı ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışabilmek için Alain Ducasse, Joel Robuchon, Pierre Gagnaire gibi dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflere mektuplar yazmaya başladı. Yoğun çabalarının ardından ilk yanıt Pierre Gagnaire’den geldi. Bunun üzerine Sketch isimli 1 Michelin yıldızlı restoranda çalışmak üzere Londra’ya gitti.

Sonrasında, Gordon Ramsay Holding’e bağlı 3 Michelin yıldızlı Royal Hospital Road ve 1 Michelin yıldızlı Angela Hartnett at Connought’ta toplam 2.5 yıl çalışan Bozok, Gordon Ramsay Grup’tan ayrılarak Paris’teki 2 Michelin yıldızlı L’atalier de Robuchon’da çalışmaya başladı. Burada geçirdiği 8 aydan sonra ise Londra’ya geri dönerek buradaki L’atalier de Robuchon restoranının kurulmasına katkıda bulundu.

Robuchon’la çalıştıktan sonra tekrar Gordon Ramsay Holding’e dönen Bozok, 2 Michelin yıldızlı Petrus’a sous-chef olarak atandı. Yaklaşık 1.5 yıl kadar burada kalan Bozok, Gordon Ramsay’in İngiliz pub’larını gastro-pub’lara dönüştürme projesine bağlı olarak The Devonshire’da head chef ve sonrasında da alınan tüm pubların co-head chefi olarak görev aldı.

2009 yılında Türkiye’ye geri dönen Murat Bozok ‘Mimolett’ isimli fine-dining restoranını açtı. Mimolett ile sayısız ödüller kazanan Murat Bozok, uzun süredir düzenli olarak Milliyet ve sonrasında Habertürk gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. MBK Istanbul hem aşçılık eğitimi hem de danışmanlık hizmetlerine yoğun bir biçimde devam etmektedir. Nestle, Yudum, Unilever, Superfresh gibi gıda firmalarının yanında yurtiçinde ve yurtdışında birçok otel, avm, havalimanı ve restoran projelerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Son iki yıldır Beingurme kanalında hergün yayınlanan ‘Bıçağın İki Yüzü’ programını hazırlamaktadır. Daha öncesinde Show Tv’de yayınlanan ‘Masterchef’ programında yer almıştır. İki adet gastronomi üzerine basılmış kitabı bulunmaktadır. Şu sıralar FOX TV televizyon kanalında Kazanan Restoran programında yer almaktadır.

Ünlü şef sosyal medyada Twitter ve Instagram kullanmaktadır. Bu yazının hazırlandığı sırada Twitter hesabında 5.928 takipçisi, Instagram hesabında 29.800 takipçisi bulunmaktadır. Murat Bozok’un ayrıca kendisi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren kişisel bir web sitesi bulunmaktadır. Twitter adresi sef_murat_bozok Instagram adresi chefmuratbozok Kişisel web sitesi mbkistanbul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.